Kotłownia solarna

Kotłownia solarna to system, który wykorzystuje energię ze słońca i powietrza, aby produkować ciepło na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Okazuje się, że system ten umożliwia pokrycie 80% zapotrzebowania na ciepło w budynku ze źródeł odnawialnych.

panele solarne

Lance Bellers/bigstockphoto.com

Kotłownia solarna składa się z niezależnych źródeł energii, systemu akumulacji ciepła, inteligentnego układu pompowo-sterowniczego, a także wszystkich części armatury, które są niezbędne to tego, aby kotłowania prawidłowo funkcjonowała. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie ww. elementy są zwarte w jednej obudowie, co wpływa na jakość montażu. Urządzenie łączy się z przewodami wody użytkowej oraz zasilania i powrotu centralnego ogrzewania. Z uwagi na niewielki kształt i zajmowanie niedużej powierzchni (ok. 2 metrów kwadratowych), system może być wykorzystywana nawet w małych domach jednorodzinnych. Kompletowanie podobnego rozwiązania, tylko z oddzielnych podzespołów zajmowałoby znacznie większą powierzchnię (ok. 10 metrów kwadratowych), a także wymagałoby większej ilości czasu (ok. 2 tygodni).

Kotłownia solarna to przede wszystkim zamiana promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe, poprzez odpowiednie absorbery. Taki system ocieplania pozwala na pokrycie 80% zapotrzebowania na ciepło budynku. Możliwe jest to dzięki unikatowemu systemowi magazynowania energii cieplnej w zbiornikach z roztworami soli. Rozwiązanie tego typu pozwala na gromadzenie 5 razy więcej ciepła niż typowe magazyny ciepła wypełnione wodą. Charakterystyczne dla kotłów solarnych jest zachowanie odpowiedniego poziomu ciepła. Pozwala ono na zgromadzenie w małej pojemności energii pokrywającej kilkudniowe zapotrzebowanie na energię przez dom. Naturalnie stopień pokrycia energii i pojemność akumulatora zdeterminowane są typem i wersją urządzenia.

Kotłowania solarna wyposażona jest w cztery, niezależnie regulujące systemy bezpieczeństwa, co sprawia, że staje się rozwiązaniem niezawodnym dla domu.

Atutem omawianego urządzenia ogrzewającego dom, które oparte jest na odnawialnych źródłach energii, są znaczne oszczędności dla domu. Zakładając, że ok. 80% zapotrzebowania budynku na energię produkowane jest z odnawialnych źródeł, to szacunkowe koszty ogrzewania wydają się niewielkie. Dla przykładu koszt ogrzania typowego domu, który wyposażony jest w instalację gazową, rocznie waha się w granicach 4 tysięcy złotych. Jeśli założymy, że za pomocą kotłowni solarnej 80% energii pozyskanej zostanie z odnawialnych źródeł, to oszczędność wydaje się być bardzo duża (ok. 3200 zł).

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.