Jak zbudować ogrodzenie betonowe?

Ogrodzenie betonowe to szybki i tani sposób na wykonanie solidnego ogrodzenia własnej posesji.

Ogrodzenie betonowe to dobry wybór dla tych osób, które szybko i tanio chcą odgrodzić swoją posesję, nie tylko przed wzrokiem osób postronnych. Wybór elementów jest tak ogromny, że można je dopasować do każdej posesji. Dobrze postawione ogrodzenie powinno spełniać swoją rolę nawet przez kilkadziesiąt lat.

1. Wybór ogrodzenia

Na rynku jest bardzo duży wybór ogrodzeń betonowych, a producenci dbają o ich estetykę: znajdziemy przęsła pełne, gładkie, z odciśniętym deseniem, np. z wzorem naśladującym cegłę, kamień naturalny, deski, plecionki wiklinowe. Ogrodzenia mogą mieć również przęsła lekkie, ażurowe lub z drobnymi otworami tworzącymi dekoracyjny wzór. Konkretne elementy ogrodzenia wybieramy po dokonaniu pomiarów i zaplanowaniu wyglądu ogrodzenia. Trzeba zdecydować m.in. o wysokości podmurówki i słupków, ilości i rodzaju przęseł w ogrodzeniu, o ich rozstawie i formie wykonania oraz o lokalizacji furtki i bramy.

2. Budowa fundamentów pod ogrodzenie

Po uprzednim wyrównaniu wszelkich nierówności należy wytyczyć linię ogrodzenia za pomocą drewnianych listewek i linek oraz odmierzyć odstępy między miejscami usadowienia słupków. Powinny być one osadzone w stopach fundamentowych o głębokości 60-80 cm i wymiarach co najmniej 40 x 40 cm.

Kolejnym krokiem jest wykopanie fundamentów, które powinny mieć szerokość co najmniej 30 cm i głębokość dostosowaną do rodzaju gruntu. Ława fundamentowa powinna być posadowiona i zalana betonem poniżej strefy przemarzania gruntu dla danego regionu. Należy również pamiętać o wykonaniu pionowych szczelin dylatacyjnych co 2-3 przęsła, aby zapobiec pękaniu betonu wskutek nierównomiernego osiadania fundamentów, zmian temperatury oraz wilgotności.

3. Montaż ogrodzenia

Najpierw należy sprawdzić, czy na ławie fundamentowej nie występują żadne nierówności. Po gruntownym przeschnięciu (zazwyczaj po upływie 24 h) przygotowujemy szalunki ławy żelbetowej, w które należy wmontować zbrojenie podłużne i poprzeczne słupków oraz zbrojenie pośrednie przęseł. Tak przygotowany szkielet zalewa się betonem o plastycznej konsystencji. Ławy żelbetowa powinna mieć co najmniej 30 cm wysokości, a szerokość nie większą od szerokości muru – tylko wtedy będzie trwałą podstawą pod prefabrykowane betonowe bloczki.

Układanie bloczków można rozpocząć od ułożenia „na sucho”, aby przejść do ich połączenia z komorami bloków za pomocą gęstego, plastycznego betonu. Beton w komorach musi być dokładnie rozprowadzony i ubity, warstwa po warstwie. Po ułożeniu bloczków nadchodzi moment na montaż przęseł poprzez wprowadzanie kotw przęseł w szczeliny uprzednio wycięte w blokach, tuż przed zalaniem danego elementu betonem.

4. Montaż daszków

Po montażu słupków czas na przykrycie go daszkami. Przystępujemy do tego co najmniej po 48 godzinach od montażu elementów ogrodzenia, by beton wypełniający komory bloków zdążył się odpowiednio związać. Daszki należy zamontować na mrozoodpornym kleju lub zaprawie cementowej i dokładnie uszczelnić wszystkie połączenia.

5. Impregnacja

Po osuszeniu elementów ogrodzenia warto zabezpieczyć je przed wilgocią oraz zmniejszyć jego nasiąkliwość poprzez zaimpregnowanie ogrodzenia dobrej jakości środkami oraz farbą do betonu. Wielu producentów oferuje taką usługę, więc od razu można zamówić pomalowane ogrodzenie betonowe.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.