Domy modułowe

Domy modułowe są zdecydowanie najszybszym sposobem na własną nieruchomość. Dom modułowy z keramzytobetonu może zostać postawiony w niewiele ponad miesiąc, z kolei w wersjach szkieletowych można zamieszkać w 40 – 60 dni. Warto wiedzieć, że moduły poszczególnych domów w 80% przygotowywane są w fabryce. Można je stawiać nie tylko na skarpach, ale również na gruncie piaszczystym, skalistym, podmokłym, czy nawet na dachu istniejącego już budynku.

Zalety domów modułowych

Domy modułowe są zdecydowanie najszybszym sposobem na własne niezależne lokum. Można je postawić nawet gdy będą trudne warunki gruntowe, czyli zarówno na gruncie piaszczystym, skalistym, podmokłym, czy na dachu istniejącego już budynku (oczywiście tylko wtedy, gdy będzie uzyskana na to zgoda). Domy modułowe można nie tylko przemieszczać z jednego miejsca na drugie, ale również w razie potrzeby demontować, czy ponownie montować. Bardzo łatwo je powiększyć poprzez okupienie kolejnych modułów.

Wady domów modułowych

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy dom modułowy nie będzie trwale połączony z gruntem, bardzo ciężko będzie uznać go za budynek mieszkalny, przeznaczony do stałego pobytu. Sytuacja taka może wiązać się z różnymi kłopotami prawnymi np. przy próbie podłączenia budynku do lokalnej sieci kanalizacyjnej albo energetycznej. Ponadto technologia budowy domów modułowych powoduje duże ograniczenia architektoniczne, ponieważ przeważnie projekty takich domów są mało wyszukane. Nie każdy również jest świadom, że do montażu domu modułowego niezbędny jest udział dźwigu.

Domy modułowe z keramzytobetonu

Praktycznie wszystkie prace konstrukcyjne oraz wykończeniowe domów modułowych z keramzytobetonu wykonywane są w halach fabrycznych, z których później wyjeżdżają gotowe przestrzenne moduły. Dopiero na placu budowy łączone są one ze sobą, oczywiście na przygotowanych wcześniej fundamentach. Transport, a także montaż danego domu z fabryki można również zlecić zewnętrznej firmie. Producent udzieli wtedy właściwych wskazówek. Niektóre firmy zgadzają się nawet na zaadaptowanie do tej technologii indywidualnego projektu dostarczonego przez klienta. Warto wiedzieć, że konstrukcja tego rodzaju domu modułowego jest stalową ramą wypełniona keramzytobetonem. Ściany, a także stropy ocieplane są przez wełnę mineralną. Z kolei moduły od zewnątrz są pokryte oblicówką drewnianą, tynkiem mineralnym, albo tynkiem akrylowym.

Domy modułowe szkieletowe

Moduły szkieletowe w porównaniu do modułów keramzytobetonowych różni rozmiar, a także konstrukcja. Istota jest praktycznie taka sama, domy modułowe szkieletowe przygotowywane są w 90% w fabryce, a następnie dowozi się na miejsce poszczególne elementy i montuje w całość. Domy modułowe szkieletowe posadawia się na podmurówce, która opiera się na zagłębionych w gruncie fundamentach. Warto wiedzieć, że domy z modułów szkieletowych mogą być budynkami mieszkalnymi, które wymagają odpowiedniego pozwolenia na budowę, albo obiektami, które nie będą trwale połączone z gruntem. Otrzymają wtedy miały tzw. status budynków letniskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.