Dom szkieletowy – czy warto?

Marzenie o własnym domu skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań, dzięki którym ta poważna inwestycja nie będzie słono kosztować. W ostatnim czasie modne w Polsce stały się domy szkieletowe, dzięki którym w krótkim czasie można wybudować wymarzoną nieruchomość. Jednak ten rodzaj domów budzi sporo obaw dotyczących trwałości takiej konstrukcji. Czy faktycznie opłaca się budować dom szkieletowy?

Domy szkieletowe, zwane też domami kanadyjskimi, znane są do wielu lat, jednak ponownie zaczęły pojawić się w polskim krajobrazie. Większa wiedza na temat budownictwa z drewna sprawia, że konstrukcje tego typu są trwalsze i bardziej nowoczesne. A obawy o trwałość przestają mieć uzasadnienie. Pierwsze domy kanadyjskie budowano już w latach dziewięćdziesiątych, gdy brakowało odpowiedniego sprzętu, materiałów i fachowców. Aktualnie o te aspekty można zadbać i dzięki temu wybudować solidny dom szkieletowy.

Domy kanadyjskie składają się z gotowych modułów z drewna, co skraca czas prac budowlanych do dwóch-trzech miesięcy. Domy z cegły stawia się przynajmniej rok. Szybkość budowy to największy atut tego typu budownictwa. Warunkiem powodzenia inwestycji jest jednak jakość – zarówno w kwestii materiałów, jak i ekipy budowlanej. Źle przycięte elementy oraz najtańsze belki nie pozwolą na zbudowanie solidnego domu. Należy zainwestować w wykonawcę, który zna się na budowaniu domów szkieletowych. Drewno natomiast powinno być suszone komorowo i czterostronnie strugane. Wówczas można liczyć na zadowalający efekt.

To, że domy kanadyjskie pod klucz powstają w ciągu 3 miesięcy, to nie jedyna ich zaleta. Bardzo istotny jest brak przeciwwskazań do budowy zimą. Niższe temperatury nie przeszkadzają przy realizacji robót budowlanych, gdyż ograniczone są one do połączenia elementów. Używa się tylko drewna, wkrętów i gwoździ, czyli takich materiałów, na które pogoda nie ma wpływu. Jednakże fundamenty domu muszą być postawione w odpowiedniej, dodatniej temperaturze, by dom miał stabilną podstawę. Dlatego też właściwe rozplanowanie prac pozwoli na ukończenie budowy o czasie.

Domy szkieletowe cieszą się popularnością u osób, dla których kwestie ekologiczne są bardzo ważne. Mniejsze zużycie energii oraz stosowanie ekologicznych materiałów podczas budowy to cenne zalety w dobie wysokiej emisji dwutlenku węgla. Drewno jako w pełni naturalny materiał absorbuje te szkodliwe związki. Pomimo przyjaznej środowisku technologii, cena domów kanadyjskich nie jest wysoka. Wręcz przeciwnie – są one tańsze od domów murowanych. Mniej kosztują elementy, materiały oraz mniej pracy wymaga wybudowanie całego domu, co przekłada się na atrakcyjną cenę inwestycji. Wiele aspektów przemawia za domami szkieletowymi, ale tylko pod warunkiem rzetelnie przygotowanej koncepcji budowlanej i użycia właściwych materiałów. Budowanie tańszymi zamiennikami może doprowadzić do rychłych uszkodzeń i kiepskiej trwałości całego domu.

Tagi:

Jeden komentarz do “Dom szkieletowy – czy warto?

  1. budynkowo.pl pisze:

    No i bardzo fajnie. Trzeba promować budowę domów szkieletowych i drewniany, gdyż jest to tania i ekologiczna architektura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.