Dofinansowanie do ogrzewania gazowego 2023

Dłoń kręcąca kurkiem na rurach

W związku z podwyżkami cen gazu, rząd jak co roku podejmuje działania mające na celu ochronę odbiorców tego surowca. Dopłaty, o które można się starać w ramach wsparcia państwa, mają choć po części złagodzić wzrosty cen. Idealny scenariusz zakłada zamrożenie cen gazu cieplnego w 2023 na poziomie z zeszłego roku. O dofinansowanie mogą starać się gospodarstwa domowe korzystające z gazu jako źródła energii. Czy to jedyny warunek, jaki muszą spełnić beneficjenci? Sprawdźmy.

Wszystko, co warto wiedzieć o dodatku gazowym

W 2023 dodatek gazowy może trafić tylko do osób, które używają paliwa gazowego do ogrzewania domu. Co ważne nie jest to jedyny warunek, jaki muszą spełnić beneficjenci. Ważne jest również kryterium dochodowe. O zwrot kosztów mogą starać się osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego wpływy do domowego budżetu nie mogą przekroczyć 1500 zł na osobę. Bardzo ważna jest też forma, w jakiej środki wpłyną do osób, które dostaną się do programu.

Dodatek gazowy w 2023 będzie miał formę zwrotu kosztów podatku VAT. Specjaliści oceniają, że z prawa do refundacji może skorzystać około 300 tysięcy gospodarstw domowych. Warunki dotyczące dochodu i materiału grzewczego to nie wszystko. Refundacja kosztów w formie zwrotu podatku VAT będzie przysługiwać tylko tym właścicielom nieruchomości, którzy poprawnie wypełnili deklarację CEEB. By mieć szansę na dofinansowanie, należy złożyć wniosek w najbliższym Urzędzie Gminy. Mamy na to czas do 29 lutego 2024. Dokumentację można też dostarczyć w ciągu 30 dni od otrzymania rachunku lub faktury za gaz. Wszystkie formalności łącznie ze złożeniem wniosku można załatwić elektronicznie.

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek o dodatek gazowy dostępny jest na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego wypełnienie jest proste i nie powinno nam zająć więcej niż kilkanaście minut. W dokumencie wpisujemy podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko, PESEL czy adres zamieszkania. Niezbędne jest też dołączenie kilku dokumentów. Najważniejsze to umowa z dostawcą gazu, faktura lub rachunek za energię, dowód opłaty i deklaracja CEEB. Warto pamiętać, że wszystkie informacje, które podajemy we wniosku, muszą być prawdziwe. Jeśli tak nie jest, grozi nam odpowiedzialność karna, nie tylko majątkowa.

Analitycy oceniają, że tegoroczne wymagania spełni niewiele osób, których wydatki na energię cieplną znacznie wzrosną. Aby program był bardziej skuteczny, potrzebne jest indywidualne podejście i uczciwość płatników. W obecnej formie przyznanie dodatku nie wymaga żadnej decyzji administracyjnej. Jeśli zyskamy prawo do zwrotu, urząd poinformuje nas o tym drogą mailową. Dopiero odmowa, lub zmiana decyzji w sprawie refundacji wymagają oficjalnych decyzji urzędniczych. Formalności są więc uproszczone, a informacji o przyznaniu dodatku możemy spodziewać się naprawdę szybko.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.