Dach modułowy

Dach modułowy zyskuje w ostatnim czasie na popularności, głównie dzięki łatwości montażu i idealnym dopasowaniu, szczególnie na skomplikowanych połaciach dachowych.

Co to jest dach modułowy?

Dach modułowy to poszycie dachowe składające się z wielu paneli, które – niczym puzzle – układa się na dachu. Wykonuje się go z blachodachówki modułowej (panelowej), która jest sprzedawana w formie niewielkich elementów, długich i wąskich paneli o powierzchni od 0,5 do 0,8 mkw. Tworzą one pojedynczy lub podwójny rząd dachówek i stanowią kompletny system szybkiego do montażu dachu.

Kiedy zastosować dach modułowy?

Wybór zależy głównie od stopnia skomplikowania dachu. Krycie dachów z wieloma załamaniami dużymi arkuszami niepanelowej blachodachówki jest mało efektywne. Do pokrycia dachów o skomplikowanym kształcie, na dachach wielopołaciowych o licznych skosach, gdzie przecinają się połacie idealnie nadaje się blachodachówka modułowa. Ma ona tę zaletę, że produkowana jest w modułach o stałych, niewielkich wymiarach, dlatego podczas jej montażu na skomplikowanych dachach nie powstaje dużo odpadów. Zwykle nie przekraczają one 5% towaru.

Zalety i wady blachodachówki modułowej

Stalowe pokrycia modułowe to coraz popularniejsze materiały do krycia dachów. Nic dziwnego, bo mają wiele zalet. Przede wszystkim mają mniejszą długość niż arkusze. Ponadto nie trzeba wykonywać skomplikowanych pomiarów całego dachu, wystarczy znać powierzchnię połaci w mkw i na tej podstawie dokonać zakupu. Niewielkie rozmiary sprzyjają ograniczeniu strat materiałowych i odpadów do minimum, nawet przy najbardziej skomplikowanych dachach, co obniża koszty wykonania dachu. W przeciwieństwie do dużych arkuszy, nie jest konieczne przycinanie modułów na końcach połaci dachowych. Można zastosować moduł o takiej liczbie fal, jaka jest potrzebna w konkretnym miejscu. Do tego transport materiału jest prostszy, sam montaż na połaci dachowej jest szybki i wygodny, a dach modułowy jest niezwykle lekki i nie obciąża konstrukcji budynku. Wydaje się, że to rozwiązanie jest pozbawione wad, choć blachodachówka modułowa w wersji tradycyjnej nie odznacza się aż tak wysoką wytrzymałością, jak jej ulepszone warianty.

Rodzaje blachodachówki modułowej

Poza tradycyjną blachodachówką istnieje jeszcze kilka innych wariantów. Niektóre modele blachodachówki modułowej ozdobione są posypką z kruszywa kwarcowego bądź ceramicznego. Blacha dachowa z posypką różni się od tradycyjnej blachodachówki. Wytwarza się ją ze stalowych, ocynkowanych blach, a po obu stronach zabezpiecza akrylowymi i epoksydowymi warstwami ochronnymi. Jest cięższa i droższa, ale odznacza się również wysoką trwałością i odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jednym słowem jest ulepszoną wersja tradycyjnej blachodachówki.

Dach modułowy można wykonać również z jednomodułowych paneli produkowanych w powłokach poliuretanowych. Niski profil i szeroka powierzchnia krycia sprawiają, że wybór takich paneli jest jeszcze bardziej ekonomiczny, co w porównaniu z konkurencyjnymi paneli z posypką sprawia, że są znacznie tańsze. Do tego szybki i bardzo prosty montaż za pomocą powlekanych gwoździ jest gwarancją estetycznego wykończenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.