Czy warto zainstalować czujnik tlenku węgla w domu?

Co to jest tlenek węgla? Jak powstaje? Jak działa na ludzki organizm? Jak można się przed nim chronić? Gdzie warto zainstalować czujnik tlenku węgla? Jak wybrać czujnik tlenku węgla? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Tlenek węgla jest potocznie nazywany czadem i tę nazwę kojarzy niemal każdy. Powszechna jest świadomość, że czas jest niebezpieczny, ma coś wspólnego z ogrzewaniem i może powodować zatrucie, prowadzące nawet do zgonu. Jednak jako właściciel domu powinieneś wiedzieć o tym nieco więcej, jak też powinieneś znać sposoby zabezpieczania się przed czadem.

Co to jest tlenek węgla?

Tlenek węgla (czad, CO) to nieorganiczny związek chemiczny o właściwościach toksycznych. Jest bezwonny, bezbarwny, bezsmakowy oraz niedrażniący, przez co niewykrywalny bez dedykowanej aparatury.

Jak powstaje czad?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu spalania przy niedostatecznym dostępie tlenu. Wtedy to podczas utleniania zamiast dwutlenku węgla tworzy się tlenek węgla.

Jak czad działa na ludzki organizm?

CO wykazuje działanie toksyczne. Bardzo szybko wiąże się z hemoglobiną przez co upośledza transport tlenu w organizmie. Może to doprowadzić do uduszenia. Istotne jest to, co napisaliśmy wcześniej – czad jest bezwonny, bezbarwny, nie posiada smaku oraz nie powoduje podrażnień dróg oddechowych, dlatego też nazywa się go “cichym zabójcom”. W lokalach pozbawionych czujników czadu jest wykrywany dopiero, gdy zaobserwuje się symptomy zatrucia. Jednak to też nie jest takie proste, ponieważ symptomy te mogą być mylone z grypą lub zatruciem.

Czad jest nieco lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się na wysokości ok. 150 cm.

Nasilenie objawów zatrucia jest zależne od stężenia CO w powietrzu. Przy dużym stężeniu do zgonu może dojść nawet w kilka minut.

Czy warto zamontować czujnik czadu w domu?

Montaż czujnika tlenku węgla jest wskazany wszędzie tam, gdzie stosuje się urządzenia grzewcze bazujące na spalaniu jakiegoś paliwa, a więc piece, kotły czy nawet gazowe podgrzewacze wody. Czujnik poinformuje nas, gdy w powietrzu pojawi się tlenek węgla, dając nam możliwość zareagowania.

Czujnik najlepiej zamontować w pomieszczeniu, gdzie jest zainstalowane urządzenie grzewcze, nie dalej niż 5 metrów od niego.

Jak zapobiegać powstawaniu czadu w domu?

Zapobieganie powstawaniu i gromadzeniu się tlenku węgla polega na zadbaniu o sprawność urządzeń grzewczych oraz wentylacji i przewodów kominowych. Urządzenia grzewcze wymagają regularnych przeglądów, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko spalania beztlenowego.

Najczęściej powodem powstawania czadu jest zbytnie uszczelnienie pomieszczeń oraz niesprawna wentylacja. Z tego względu kluczowe jest, aby w domu, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie występują urządzenia grzewcze, dochodziło do systematycznej wymiany powietrza.

Jaki czujnik czadu zamontować?

Na rynku oczywiście dostępnych jest wiele rozwiązań. Zasada działania czujnika jest prosta: urządzenie wyposażone jest w elektrochemiczną elektrodę, na której utlenia się tlenek węgla, powodując przepływ prądu. To pozwala uruchomić sygnał dźwiękowy i świetlny.

Proste detektory czadu włączają się przy określonym stężeniu CO w powietrzu. Bardziej zaawansowane systemy wyposażone są w ekrany LCD i na bieżąco wyświetlają informacje o tym, ile wykryły tlenku węgla.

Nie powinno się oszczędzać na czujniku czadu. Należy kupić urządzenie wysokiej jakości, o długim czasie gwarancji, zgodne z normami PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2, jak też z funkcją autodiagnozy, pozwalającą wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu detektora.

Czujnik czadu może być elementem zintegrowanego systemu bezpieczeństwa zamontowanego w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.