Ceny działek w głównych miastach i przyległych gminach

Widok z góry na zabudowę jednorodzinną położoną poza miastem

Rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania i domy, ale również działki budowlane. Osoby planujące budowę domu stają przed dylematem, gdzie zrealizować swoją inwestycję. Ceny działek, podobnie jak mieszkań, poszły w ostatnim czasie w górę. Raport „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” dostarcza informacji o cenach w największych polskich miasta, jak również w gminach ościennych. Jak zmieniały się ceny działek w ciągu ostatniego roku?

Autorzy raportu pt. „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” poddali analizie działki budowlane o powierzchni od 800 do 2500 mkw. zlokalizowane w 16 polskich aglomeracjach, a więc ok. 200 gminach i miastach. Z zebranych danych wynika, że działki budowlane odnotowały w ciągu ostatniego roku większy wzrost cen niż mieszkania, czy domy. Średnia cena ofertowa ze wszystkich 16 aglomeracji wzrosła o 24 procent w porównaniu z majem 2021 r. Ceny mieszkań tymczasem wzrosły o 17 proc., a domów o 19 procent. Mowa jednak o wartości uśrednionej. W poszczególnych aglomeracjach ceny kształtowały się różnie i mamy nawet przypadki obniżenia cen ofertowych działek.

Miasta, w których w maju 2022 r. cena za metr kwadratowy działki budowlanej była nieco niższa niż w maju 2021 r. to Białystok, w którym odnotowano 5-procentowy spadek cen (z 380 zł/mkw. do 362 zł) i Łódź (spadek z 302 zł do 288 zł), a także Gdańsk (spadek o 4 proc. – z 495 zł do 475 zł). Spośród miast wojewódzkich ceny działek spadły najbardziej we Wrocławiu, gdzie obniżka rok do roku wynosi ponad 20 proc. (z 631 zł do 496 zł). W Gdyni z kolei działki budowlane podrożały – rok wcześniej za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 538 zł, a w maju br. już 684 zł, czyli o 27 proc. więcej. Wzrost cen odnotowano także w Bydgoszczy i Toruniu – odpowiednio o 86 zł/mkw. i 67 zł/mkw. Podobnie cena zmieniła się w Zielonej Górze – wzrost z 186 zł/mkw. do 254 zł/mkw. Najbardziej jednak podrożały działki w Katowicach – w maju 2021 za metr kwadratowy należało zapłacić 304 zł, a w maju 2022 r. aż 518 zł, co oznacza wzrost o 70 proc. Stabilizację cen gruntów widać w Warszawie, gdzie ceny wzrosły o 1 proc. oraz w Poznaniu (+ 4 proc.).

Porównując różnice w cenach pomiędzy stolicą województwa a gminami ościennymi, zauważymy, że w segmencie działek budowlanych różnice są znacznie większe niż w przypadku mieszkań i domów. Zdarza się, że działki zlokalizowane w większych miastach są nawet 2-krotnie droższe niż w mniejszych gminach położonych pod miastem. Sytuację taką obserwuje się nie tylko w aglomeracji warszawskiej, ale również m.in. w Krakowie i Białymstoku. W Warszawie działka budowlana kosztuje obecnie 692 zł/mkw., ale w wielu podwarszawskich gminach, takich jak np. Mińsk Mazowiecki, Wyszków, czy Sochaczew ceny nie przekraczają 200 zł/mkw. Spore różnice w cenie widać również w województwie warmińsko-mazurskim – w Olsztynie średnia cena działki wynosi 363 zł/mkw., ale już w Dywitach zlokalizowanych tuż obok można znaleźć działki za 101 zł/mkw., podobnie jest w Barczewie (103 zł/mkw.) i w Purdzie (114 zł/mkw.).

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.