Ambient light w domu

Piękne, nowoczesne wnętrze wymaga odpowiedniej oprawy w postaci dobrego oświetlenie. W ostatnim czasie najpopularniejsze są taśmy ledowe, które tworzą ciekawą oprawę świetlną bez dodatkowego oprzyrządowania. Trend te określany jest jako ambient lighting, czyli oświetlenie otaczające, które z powodzeniem stosuje się nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także w branży motoryzacyjnej czy rozrywkowej.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm LED o różnej mocy i brawie światła. Dzięki temu można dopasować taśmę do własnych potrzeb. Ambient light oznacza, że światło nie pochodzi z żadnego kierunku, a otacza dane miejsce. Takie równomierne oświetlenie pomieszczenia zapewnia przyjemny poziom światła. Taśmy LED są łatwe w montażu i demontażu, dlatego ich uniwersalność docenili dekoratorzy wnętrz. Łatwe podświetlanie ścian, mebli czy obrazów pozwala na nietypową aranżację. Ambient light wykorzystuje się również w witrynach sklepowych, aby zwrócić uwagę klientów. Finezyjnie podświetlona wystawa będzie bardziej zauważalna przez osoby, przechodzące przy danym sklepie. Poza białym światłem, diody LED mogą świecić na różne kolory – czerwony, zielony, niebieski, żółty, itd.

Do zalet taśm ledowych można zaliczyć ich odporność na czynniki mechaniczne oraz bardzo długą żywotność do nawet 50000 godzin. Ten rodzaj oświetlenia jest też przyjazny środowisku i bardzo energooszczędny. Co ważne, diody w stopniowo się wygaszają, dając czas na wymianę taśmy na nową. Dostępność pasków o różnej długości to kolejny plus takiego oświetlenia, gdyż można je przymocować do bardzo długich elementów wyposażenia. Ambient light to bardzo prosty i wygodny system oświetleniowy, który z pewnością będzie się sprawdzał jeszcze przez wiele kolejnych lat. Można go wykorzystywać zarówno w salonie, jak i w kuchni czy łazience. Wilgotność czy nasłonecznienie nie wpływają w żaden sposób na sprawność instalacji.

Ambient lighting ma jednak poważną wadę – cenę. Wysoki koszt zastosowania tego rodzaju oświetlenia w domu sprawia, że nie każdy może się na niego zdecydować. Zdecydowanie tańsze w ogólnym rozrachunku będą tradycyjne żarówki, których wystarczy tylko kilka, aby oświetlić całe pomieszczenie. W przypadku taśm i niewielkich diod konieczne jest kupienie kilku taśm, by efekt był zadowalający. Niektóre z taśm są stosowane wyłącznie jako dodatek do głównego oświetlenia. Mogą być dekoracją, ale nie zastąpią dużej lampy po zmierzchu. System ambient light nie jest skomplikowany. W skład całej instalacji oświetleniowej wchodzi samoprzylepna taśma z zamontowanymi diodami, które uruchomiamy się jednym przyciskiem. System działa za sprawą specjalnego zasilacza i rezystora, dzięki którym diody mogą świecić długo i pięknie wypełnić światłem każdy pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.