Domy modułowe

Domy modułowe
Domy modułowe są zdecydowanie najszybszym sposobem na własną nieruchomość. Dom modułowy z keramzytobetonu może zostać postawiony w niewiele ponad miesiąc, z kolei w wersjach szkieletowych można zamieszkać w 40 - 60 dni. Warto wiedzieć, że moduły poszczególnych domów w 80% przygotowywane są w fabryce. Można je stawiać nie tylko na skarpach, ale również na gruncie piaszczysty...
Czytaj dalej

Zalety i wady domów szeregowych

Zalety i wady domów szeregowych
Domy szeregowe mają zarówno swoich zwolenników i przeciwników. Przez tych drugich nazywane czasami „domami w blokach” – czy rzeczywiście są takie złe? Z pewnością dają więcej prywatności i przestrzeni niż mieszkania w blokach. Stanowią więc rozwiązanie pośrednie pomiędzy blokiem a domem wolnostojącym z prywatną działką i mają wiele zalet. (więcej…)
Czytaj dalej

Co to jest dom inteligentny?

Co to jest dom inteligentny?
Inteligentne domy pozwalają na centralne sterowanie szeregiem czujników i systemów zainstalowanych w budynku. Jego celem jest poprawa komfortu użytkowania domu, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz maksymalizacja wydajności pracy oświetlenia, układów grzewczych, klimatyzacji, monitoringu oraz innych zainstalowanych w budynku instalacji. (więcej…)
Czytaj dalej

Domy budowane z części

Domy budowane z części
Osoby decydujące się na budowę domu mają do wyboru postawić go w tradycyjnej formie lub postawić na nowoczesne rozwiązania. Gotowe domy, inaczej nazywane prefabrykowanymi, są to budowle, które powstają z gotowych modułów w oparciu o system budowy domów szkieletowych. (więcej…)
Czytaj dalej

Dom typu kanadyjskiego

Dom typu kanadyjskiego
[caption id="attachment_654" align="aligncenter" width="500"] brizmaker/bigstockphoto.com[/caption] Domy kanadyjskie to budynki, których podstawową konstrukcję stanowi drewniany szkielet – wymagający przygotowania odpowiednich fundamentów. „Kanadyjki” w większości przypadków budowane są na płycie fundamentowej. Istnieje również możliwość postawienia ich na ścianach fundament...
Czytaj dalej

Dom pasywny

Dom pasywny to budynek o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, która służy do ogrzewania wnętrza. Komfort termiczny zapewnia w nim pasywne źródło ciepła, którym mogą być: mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło odzyskane z wentylacji, czy też ciepło słoneczne. Dzięki temu budynek nie potrzebuje aktywnych, autonomicznych źródeł ogrzewania. Zdaniem W. Feista, potrzeby ...
Czytaj dalej

Technologie budowy domów drewnianych

[caption id="attachment_68" align="aligncenter" width="500"] arnet, flickr[/caption] Domy budowane z drewna cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoje walory ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne. Konstrukcje drewniane pozwalają zoptymalizować koszty eksploatacji budynku, a przy tym drewno jako naturalny budulec tworzy specyficzny mikroklimat przyjazny dla zdrowia i podno...
Czytaj dalej

Czy warto budować dom-kopułę

Czy warto budować dom-kopułę
Pomimo tego, że na polskim rynku budowlanym najbardziej popularne jest nadal tradycyjne budownictwo, wiele firm w swoich ofertach posiada budowę domów kopułowych. W rozważaniach na temat zalet i wad konstrukcji tego typu pojawia się przede wszystkim jej kształt. (więcej…)
Czytaj dalej

Dom drewniany czy murowany

Dom drewniany czy murowany
Budowanie domu jednorodzinnego wymaga między innymi podjęcia decyzji, w jakiej technologii zostanie wykonany. Od tego zależy bowiem jego trwałość, koszt budowy oraz koszty eksploatacji. W Polsce najczęściej wybierane są konstrukcje drewniane lub murowane, a każda z nich ma zarówno zalety jak i wady. (więcej…)
Czytaj dalej

Dom z gliny i słomy

Dom z gliny i słomy
Biobudownictwo cieszy się coraz większym powodzeniem. Stale poszerzająca się świadomość ekologiczna skłania ludzi do poszukiwania rozwiązań przyjaznych środowisku, przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu użytkowników. (więcej…)
Czytaj dalej