Rodzaje centralnego ogrzewania

kotły

W planach budowy domu niezbędne jest ujęcie instalacji grzewczej. Jej wybór determinowany jest przez wiele czynników, od funkcjonalności, poprzez możliwości techniczne nieruchomości, aż do ceny instalacji i eksploatacji. Wybór na rynku jest spory, co może przysparzać jeszcze większego problemu przy podjęciu ostatecznej decyzji.

Do najważniejszych rodzajów należy ogrzewanie tradycyjne czyli grawitacyjne oraz pompowe. Ze względu na sposób podłączenia kotła do grzejników, instalację podzielić można na dwururową lub jednorurową, a jeśli za kryterium przyjmiemy sposób rozprowadzania ciepła – na rozdzielaczową z rozdziałem dolnym lub poziomym.

Wśród różnych typów instalacji jedną z popularniejszych jest instalacja grawitacyjna. Do przepływu wody w obiegu nie potrzebna jest tutaj energia elektryczna, a jedynie zjawisko unoszenia się wody ogrzanej i opadania wody schłodzonej. To rozwiązanie stosować można przede wszystkim w małych systemach, do których podłączony jest kocioł opalany paliwem stałym, np. drewnem czy węglem. W rejonach gdzie w ciągu roku często zdarzają się wyłączenia prądu, instalacja grawitacyjna jest najlepszym systemem, który zapobiega wychładzaniu się domu.

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania takiej instalacji jest pozioma odległość źródła ciepła od najdalszego pionu wynosząca maksymalnie 25 metrów. Ponadto różnica wysokości pomiędzy środkiem kotła a najniżej położonym grzejnikiem musi wynosić od 2 do 3 metrów. Przekroczenie tych wartości powoduje, że utrzymanie instalacji grawitacyjnej staje się bardzo drogie, a tym samym nieekonomiczne.

Przy tym systemie konieczne jest również, aby wraz z kotłem na paliwo stałe był on typu otwartego, czyli posiadał dostęp powietrza do naczynia wzbiorczego. Umożliwia to pokonywanie przez wodę oporu w rurach, które powinny mieć średnicę większą, niż, np. w instalacjach pompowych. Zbyt małe ciśnienie wody spowoduje, że nie będzie się ona równomiernie rozchodzić w całym systemie, czyli w efekcie, niektóre pomieszczenia będą niedogrzane.

Innym typem centralnego ogrzewania jest instalacja pompowa, która jest najczęściej wybierana dla domów jednorodzinnych. Ruch wody w systemie wymuszany jest przez specjalną pompę obiegową. Umożliwia ona pokonywania oporów w rurach o dużo mniejszej średnicy, niż ta wymagana w instancji grawitacyjnej. Ponadto może być stosowana w większych budynkach i bardziej rozlegle. Do jej działania niezbędna jest jednak energia elektryczna. Warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w awaryjne zasilacze, ponieważ wyłącznie pompy poza wychłodzeniem domu może spowodować także zagotowanie się wody w kotle, co może skutkować jego uszkodzeniem.

Rozprowadzenie wody natomiast odbywać się może poprzez system dwururowy. Polega on na podłączeniu każdego z grzejników do pionów zasilającego i powrotnego. Temperatura w każdym grzejniku może być regulowana za pomocą zaworu regulacyjnego umieszczonego przy nim. Inną metodą jest rozprowadzanie jednorurowo, będące połączeniem szeregowym o najprostszej budowie spośród wszystkich systemów. W tym wypadku przewody mogą zostać poprowadzone zarówno poziomo jak i pionowo, jednak jego wadą jest brak możliwości regulowania wydajności poszczególnych grzejników. Kompromisem jest zastosowanie obwodów grzejnych, z których każdy regulowany jest termostatem i ogrzewa inną część domu.

Ze względu na sposób rozprowadzania ciepła wyróżniamy instalację rozdzielaczową. Jednym z jej rodzajów jest instalacja rozdzielaczowa dolna, polegająca na podłączeniu do kotła jednego bądź dwóch pionów, które obsługują rozdzielacze na poszczególnych kondygnacjach domu. Od rozdzielaczy rozprowadza się przewody do grzejników najkrótszą możliwą drogą. Jej zaletą jest możliwość łatwego przearanżowania pomieszczeń poprzez odcięcie rozdzielacza na jedynym z pięter i przerobienie go według potrzeb, podczas gdy pozostałe części systemu mogą być normalnie użytkowane, nie narażając reszty domu na wychłodzenie. Drugim rodzajem tej instalacji jest rozdział poziomy, w którym wykonuje się jeden lub dwa piony grzewcze, i podłącza się do nich poziome rozprowadzenia. To rozwiązanie umożliwia łatwe założenie wodomierzy, co może być przydatne w przypadku wynajmowania piętra domu i rozliczania kosztów ogrzewania według zużycia.

Odmiennym typem centralnego ogrzewania domu jest ogrzewania podłogowe. W tym systemie pomieszczenia ogrzewane są za pomocą położonych pod podłogą sieci rur, w których rozprowadzana jest woda. Zaletą instalacji jest jej energooszczędność, ponieważ przy obniżeniu temperatury w pomieszczeniu o 2-3 stopnie, można oszczędzić od 10 do 15% energii cieplnej, nie zmniejszając przy tym komfortu cieplnego.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.