Przydomowy ogród – wersja dla leniwych

Marzysz o pięknym ogrodzie, ale nie masz zbyt wiele czasu, aby spędzać długie godziny na jego pielęgnacji? Podpowiemy jak zaplanować ogród i jakie wybrać do niego rośliny, aby dbanie o niego wymagało jak najmniej wysiłku.

Dobór roślin

Zanim zdecydujemy się, którą roślinność wybrać zastanówmy się najpierw, jak jest zlokalizowany nasz ogród. Nasłonecznione ogrody wymagają inwestowania w krzewy, np. jałowce. Nie wymagają one dużej pielęgnacji, a dodatkowo duże nasłonecznienie nie wpłynie negatywnie na ich rozwój. W ogrodach, gdzie intensywnie świeci słońce sprawdzą się doskonale rośliny, które wymagają przycinania jedynie dwa razy do roku, np. lawenda lekarska. świetnie sprawdzą się także liliowce, piwonie i lilie. Mało wymagające są również goździki i szałwia. Z kolei w ogrodach zacienionych można zasiać hortensje i bukszpany.

Sięgnijmy po rośliny rodzime, które naturalnie występują na naszej działce lub w jej otoczeniu. W przeciwieństwie do gatunków egzotycznych łatwiej się przyjmą i będą rosły bez specjalnej opieki, ponieważ ziemia i warunki będą dla nich odpowiednie. Wśród drzew wybierajmy: oliwnik wąskolistny, sumak octowiec i świerk pospolity. Zamiast popularnych drzew liściastych postawmy na iglaki. Nie zrzucają one igieł w trakcie zimy, dzięki czemu także w tym okresie są piękną ozdobą ogrodu. Zaletą ich jest także to, że nie zaśmiecają działki liśćmi, są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają systematycznej ochrony chemicznej.

Świetnie w ogrodzie dla leniwych sprawdzą się również rośliny o niewielkich wymaganiach siedliskowych – krzewy ozdobne i byliny. Taka roślinność nie wymaga naszej szczególnej uwagi, a po zakwitnięciu prezentuje się bardzo okazale. Dodatkowo byliny rzadko atakowane są przez szkodniki, co jest och zdecydowanym atutem. Konieczne będzie jedynie usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które nie wyglądają zbyt estetycznie i mogą być siedliskiem chorób. Dodatkowo nawożenie bylin powinno być minimalne i wystarczy jednorazowa dawka nawozu wieloskładnikowego wiosną. Jeśli zdecydujemy się na krzewy to sprawdzą się: irga pozioma, jałowiec pospolity i trzmielina Fortune’a. Z bylin wybierzmy: funkię Fortune’a, tawułkę Arendsa i żurawkę drżączkowatą, a z pnączy: bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny i winobluszcz pięciolistkowy.

Na skarpach i w ogródkach skalnych warto posadzić rośliny zadarniające. Należą do nich niskie byliny, krzewinki i krzewy. Rośliny te szybko się rozrastają, dzięki czemu osłaniają ziemię i ograniczają wzrost chwastów. Mogą zastąpić też trawnik, zwłaszcza w miejscach, gdzie używanie kosiarki bywa kłopotliwe.

Nie szalejmy też z liczbą roślinności w ogrodzie. Mniej roślin wcale nie oznacza, że ogród będzie brzydki. Posadźmy ich mnie, ale w większych odstępach. Nadmierne zagęszczenie może bowiem utrudniać ich rozwój, co odbije się na ich urodzie. Przykładowo, odległości między krzewami powinny być równe ich wysokości lub o 20–50 cm mniejsze.

Jeśli nie chcemy się narobić zdecydowanie musimy zapomnieć o kwiatach jednorocznych, gdyż wymagają one opieki niemal przez cały rok.

A co z trawnikiem? Wiele osób nadal jest przekonanych, że zamiast roślin wystarczy zasiać trawnik, przy którym nie trzeba nic robić. Niestety jest to nieprawda. Jeśli chcemy mieć piękny trawnik to musimy poświęcić mu wiele czasu – często grabić, sprzątać, dokładnie nawozić, regularnie kosić i umiejętnie nawadniać. W przeciwnym razie ulegnie on szybkiemu zniszczeniu.

Wyposażenie ogrodu

Wiemy już jaką roślinność wybrać, ale zastanówmy się jeszcze jakie urządzenia w ogrodzie mogą nam się przydać i zaoszczędzić nas czas. Na pewno warto pomyśleć o rozsiewaczu do nawozów, urządzeniu do zwijania węża ogrodowego czy przedłużaczu do kosiarki. Pomocny może być również system automatycznego nawadniania. Nie wymaga on praktycznie żadnej obsługi poza zaprogramowaniem, a pozwali nam zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na podlewanie ogrodu.

Umiejętne dobieranie nawozów, to także klucz do przyjemnej i szybkiej pracy w ogrodzie. Postawmy na nawozy długodziałające. Dostarczają one roślinom tyle substancji odżywczych, ile te potrzebują. Możemy wybrać na przykład nawozy w granulkach. Im gleba jest cieplejsza i bardziej mokra, tym więcej składników pokarmowych uwalnia się z granulek. Dzięki temu, mimo rzadkiego nawożenia, rośliny uzyskają odpowiednie ilości składników, niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.

Aby ogród był miejscem wypoczynku i spędzania miło czasu nie zapomnijmy o wyposażeniu go w architekturę ogrodową i elementy infrastruktury dobrej jakości. Trwałe materiały posłużą nam latami i nie będą wymagały częstych napraw i konserwacji. Warto pomyśleć o materiałach opartych na drewnie, kamieniu czy klinkierze.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.