Podpiwniczenie domu

W ostatnich latach domy z podpiwniczeniami stopniowo wychodziły z mody. Uznano bowiem, że ze względu na dostępność nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz wysokiej jakości materiałów, piwnice straciły swoje pierwotne zastosowanie, jakim jest izolacja od gruntu. Popularne obecnie instalacje grzewcze także nie wymagają podpiwniczenia, a przechowywanie ziemniaków na zimę nie wydaje się wystarczającym powodem dla podejmowania zaawansowanych prac budowlanych. Czy warto więc narażać się na dodatkowe, wcale nie małe koszty i umieścić piwnicę w projekcie swojego domu?

Kiedy budowa domu z podpiwniczeniem ma sens

Budowa piwnicy to spory wydatek. Podpiwniczenie ma jednak wiele zalet:

  1. powiększa powierzchnię użytkową budynku

  2. optymalizuje temperaturę wewnątrz budynku (latem – schładza, zimą – dogrzewa)

  3. niweluje skutki przemarzania gruntu

  4. ułatwia prowadzenie działań naprawczych przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych

piwnica w dom

Kiedy warto rozważyć budowę domu z podpiwniczeniem?

  1. W przypadku domów, budowanych na niewielkich działkach, gdy nie chcemy stawiać garażu oraz budynków gospodarczych kosztem ogrodu. W średniej wielkości całkowicie podpiwniczonym domu, podziemna kondygnacja jest w stanie pomieścić garaż, kotłownię, pralnię, suszarnię, prasowalnię, spiżarnię, etc.

  2. W przypadku domów dwukondygnacyjnych i wyższych, rozplanowanych na niewielkim rzucie.

  3. Jeśli potrzebujemy pomieszczeń oddzielonych, na przykład wyizolowanych akustycznie. od reszty domu: miejsca na pracownię, warsztat, salę prób muzycznych, siłownię czy nawet salę kinową.

  4. Jeśli działka, na której stawiamy dom jest pochyła – podpiwniczenie zastąpi wówczas kosztowne zabiegi wyrównywania terenu oraz zabezpieczy dom przed spływającymi wodami opadowymi.

Kiedy zrezygnować z podpiwniczenia

Mimo niezaprzeczalnych zalet, piwnica stanowi niekiedy element zupełnie zbędny lub wręcz niepożądany.

Do budowy piwnic skutecznie zniechęcają wysokie koszty wykonania. Są też jednak i inne powody, dla których budowa podpiwniczenia nie będzie udaną inwestycją.

Kiedy zrezygnować z podpiwniczenia domu?

  1. W przypadku domów parterowych rozplanowanych na rozległym rzucie – koszty podpiwniczenia będą wówczas bardzo wysokie.

  2. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych na działce budowlanej (wyższego niż założony poziom piwnicznej podłogi).

 Konstrukcja

Zanim zdecydujemy się na budowę domu z podpiwniczeniem, powinniśmy zlecić badania geotechniczne naszej działki budowlanej. Geotechnik ma za zadanie określić poziom wody gruntowej oraz jego wahania. Jeśli poziom wody gruntowej pozwala na budowę podpiwniczenia, zamiar ten musi zostać ujęty w planie, na podstawie którego otrzymamy pozwolenie na budowę.

Decyzja o podpiwniczeniu budynku musi zostać podjęta na etapie projektu!

 Ściany fundamentowe w domach z podpiwniczeniami opierają się na ławach fundamentowych, przenoszących obciążenia z całej konstrukcji. Wykonane ze zbrojonego betonu, ławy fundamentowe są szersze niż ściany piwnicy (ściany fundamentowe) – mają zazwyczaj 50-60 cm szerokości i 30-40 cm wysokości.

Około 30 cm poniżej poziomu piwnicznej podłogi wylewana jest podlewka z chudego betonu.

W przypadku podpiwniczania częściowego, konieczne jest wykonanie części fundamentowania na ławach schodkowych, charakteryzujących się skomplikowanym szalunkiem i zbrojeniem. Obowiązkowo należy także zadbać o odpowiednią izolację ścian. W przypadku gruntów słabo przepuszczalnych zaleca się izolowanie ścian zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

 Podpiwniczenie – częściowe czy całkowite?

 Decydując się na podpiwniczenie domu, mamy do wyboru dwa podstawowe warianty: częściowe lub całkowite.

Podpiwniczenie całkowite sprawdza się głównie w domach średniej wielkości, gdzie zależy nam na pozyskaniu jak największej powierzchni dodatkowej (na przykład dla celów gospodarczych i technicznych), jak najmniejszym kosztem. Podpiwniczenie częściowe jest natomiast rozwiązaniem nakierowanym na duże domy o rozległym rzucie. Wówczas tworzenie piwnicy pod całą powierzchnią jest zupełnie zbędne.

Podpiwniczenia częściowe są również stosowane przy budowie domów na pochyłym terenie.

Należy jednak pamiętać, że podpiwniczenie częściowe jest znacznie bardziej skomplikowane pod względem budowlanym, a koszty wykonania są niemal takie same jak w przypadku piwnicy wykonanej pod całą powierzchnią domu. Toteż w niektórych przypadkach podpiwniczanie częściowe zupełnie mija się z celem.

 Koszty podpiwniczenia domu

 Postawienie piwnicy może zwiększyć koszt budowy domu nawet o 20-30%. Wśród czynników, mających istotny wpływ na wysokie koszta wykonania podpiwniczenia, zaliczamy, między innymi: konieczność wymurowania ścian i wykopów, budowę stropu oraz schodów czy montaż izolacji przeciwwilgociowej.

 Podpiwniczenie a wartość rynkowa nieruchomości

Budowa piwnicy może być dobrą inwestycją na przyszłość, ponieważ w razie sprzedaży domu, podnosi ona znacząco wartość nieruchomości oraz daje gwarancję szybkiej i korzystnej transakcji. Oczywiście mowa tu o piwnicach wykończonych, właściwie izolowanych i docieplonych, zbudowanych na odpowiednio przygotowanym gruncie, etc. W uzasadnionych przypadkach obecność podpiwniczenia nie jest jednak brana pod uwagę jako czynnik rynkowy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc udanie się do profesjonalisty zajmującego się wyceną nieruchomości i uzyskanie porady na podstawie szczegółowych danych, dotyczących planowanej budowy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.