Oświetlenie ogrodu

Ogród jest miejscem, gdzie (szczególnie w lecie) spędza się dużo czasu. Często jest przedłużeniem salonu, dlatego też jego wykończenie wymaga takiej samej staranności. Istotne są tu nie tylko rodzaje roślin, czy meble, ale również oświetlenie, które poza poprawą bezpieczeństwa, pełni również funkcję dekoracyjną.

Odpowiednie oświetlenie ogrodu pozwoli nam korzystać z niego nawet po zmroku. Rozłożenie punktów świetlnych nie powinno być przypadkowe i wymaga przemyślenia podobnie jak aranżacja wnętrz. Zbyt duża ich ilość może bowiem zaburzyć proporcje a tym samym wygląd całego ogrodu. Właściwe rozłożenie źródeł światła nie tylko podkreśli najważniejsze elementy ogrodu, ale i stworzy w nim przyjemny nastrój. Im mniejszy ogród, tym mniej oświetlenia należy w nim umieścić. Wybierając konkretny rodzaj lamp należy pamiętać, aby były one przystosowane do używania na zewnątrz, przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne i wodę.

Warto rozmieścić oświetlenie wzdłuż ścieżek czy chodników, co ułatwi przemieszczanie się po nich po zmroku. Można tu wybierać spośród lamp zasilanych elektrycznie, jednak dobrym rozwiązaniem będą również świetliki solarne, zasilane energią słoneczną. Nie generują dodatkowych kosztów, a emitowane przez nie światło jest wystarczające do wyznaczenia drogi.

Istotne jest również zamontowanie lamp przy wejściu oraz na tarasie. Ogólna zasada jest taka, że oświetlone powinny być punkty, z których najczęściej korzystamy, więc poza wymienionymi może to być również wejście do garażu. Rozważyć tutaj można wybór energooszczędnego oświetlenia LED w oprawach ogrodowych i z automatycznym sterowaniem, np. z czujnikiem ruchowo – zmierzchowym. Światło będzie się zapalało tylko, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu czujnika. Pozwala to na duże oszczędności energii, ponieważ lampy palą się tylko, kiedy jest to konieczne. Poza tym rozwiązanie takie będzie nas informowało o nieproszonych gościach na posesji.

Kolejnym elementem ogrodu wartym podkreślenia są rabaty, albo duże, okazałe rośliny. Można je podświetlić od dołu, od góry lub z boku, uzyskując ciekawy efekt. Jeśli w ogrodzie znajdują się dodatkowe obiekty, jak altanka, czy huśtawka, również można jest zaznaczyć umieszczając obok drobne punkty świetlne.

Poza oświetleniem o zastosowaniu czysto praktycznym, w ogrodzie umieścić też można lampiony czy girlandy świetlne, które stworzą w nim wyjątkowy nastrój. Najlepszym miejscem do tego będą okolice tarasu, czy miejsca, gdzie stoją meble ogrodowe. Oświetlenie takie można zawiesić na drzewie lub ogrodzeniu. Tutaj ponownie do wyboru mamy albo lampki zasilane elektrycznie, na baterie, lub solarne. W przypadku lampionów można również wybrać modele, do których wstawia się świece, co stworzy klimatyczną atmosferę, ale i dodatkowo będzie działało odstraszająco na komary, które nie lubią intensywnego zapachu oraz dymu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.