Ogrzewanie – płaszcz wodny. Plusy i minusy.

 Kominek z płaszczem wodnym, który służy do ogrzewania całego domu, wymaga codziennej obsługi. Konieczne jest usuwanie popiołu, rozpalanie, a także pilnowanie ognia. Zgodnie z przepisami instalacja centralnego ogrzewania, która opera się na ogrzewaniu kominkowym z płaszczem wodnym, musi posiadać jeszcze dodatkowe źródło ciepła. Sam kominek z płaszczem wodnym nie może stanowić jedynego źródła ciepła. Jeśli by tak było, zimowe wyjazdy byłyby niemożliwe ponieważ groziłoby to wychłodzeniem domu, a w konsekwencji uszkodzeniem samej instalacji grzewczej.

kominek

lightwavemedia/bigstockphoto.com

Jedną z wad takiego modelu ogrzewania jest potrzeba stałej obsługi. Oznacza to, że oprócz dokładania do kominka, należy jeszcze co jakiś czas usunąć popiół, oczyścić komorę spalania z osadu, bądź zadbać o czystość drzwiczek. Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym wymaga wcześniejszego przygotowania drewna na sezon. Zapewnienie odpowiedniej ilości opału i jego składowanie gwarantuje ciepłe, zimowe wieczory. Drewno do kominka nie wymaga przechowywania pod dachem, można je trzymać pod wiatą, lub w stos zabezpieczone przed wilgocią. Najlepszymi gatunkami drewna, które dobrze pali się w kominku są odmiany liściaste: buk, grab, brzoza, jesion.

Bez wątpienia wadą omawianego rozwiązania grzewczego jest cena, która w tym przypadku jest dwukrotnie większa, niż wartość tradycyjnego wkładu kominkowego. Jest to wynikiem bardziej skomplikowanej konstrukcji, a także bogatszego wyposażenia. Montaż ogrzewania kominkowego z płaszczem wodnym również nie należy do łatwych. Jest to skomplikowana czynność, ponieważ wkład działa w dwóch obiegach: zamkniętym i otwartym.

Z kolei zaletą omawianego ogrzewania kominkowego jest wysoka sprawność, aż do 82%. Jest to możliwe dzięki płaszczowi wodnemu, który otacza całą komorę spalania (poza szybą). W trakcie spalania, woda przechwytuje ciepło z paleniska i przekazuje je do centralnej instalacji grzewczej. Dla porównania tradycyjny kominek jest w stanie ogrzać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje. Co więcej znaczna cześć ciepła uchodzi wraz ze spalinami do komina i jest bezpowrotnie tracona. Ponadto łączenie kominka z płaszczem wodnym z urządzeniami bezobsługowymi (tj. kocioł zasilany energią elektryczną, gazem itp.) pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Kolejną zaletą omawianego ogrzewania jest możliwość przygotowania ciepłej wody. Jednym z nowych rozwiązań jest połączenie kominka z kolektorami słonecznymi, w sezonie od kwietnia do września, co może zastąpić wkład w zabezpieczeniu ciepłej wody.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.