Ogrodzenia z gabionów

Oryginalny pomysł na ogrodzenie działki jest jednym z podstawowych elementów, które należy uwzględnić podczas projektu budynku mieszkalnego. Istnieje wiele różnych form ogrodzeń dzięki którym będziemy się mogli czuć bezpiecznie we własnym domu. Tradycjonaliści często wybierają ogrodzenia drewniane, kute, klinkierowe lub parkany metalowe. Każdy marzy o tym, aby ogrodzenie wyróżniało się spośród innych, było bardzo trwałe oraz nie wymagało częstej konserwacji. Jednym z najnowszych trendów jest ogrodzenie gabionowe.

Ogrodzenie gabionowe składa się z koszy gabionowych, które zasypywane są różnymi kamieniami (np. łupanym bazaltem ciemną mieszanką, jasnymi kamieniami lub szklanymi bryłami podświetlonymi listwami ledowymi), dzięki czemu tworzą niepowtarzalny wygląd. Gabiony można łączyć ze sobą zarówno betonem jak i drewnem czy granitem. Ogrodzenia tego rodzaju bardzo modne są w Europie Zachodniej (między innymi w Niemczech).

Zalety ogrodzeń gabionowych

Do głównych zalet posiadania ogrodzeń gabionowych możemy zaliczyć przede wszystkim trwałość, masywność, stabilność i szczelność oraz niezbyt wygórowaną cenę. Nie wymagają one fundamentów oraz prostego terenu, ponieważ pod wpływem ciężaru osiadają na właściwym miejscu. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki klimatyczne. Tego typu ogrodzenia nie wymagają malowania i konserwacji oraz są skuteczną barierą dźwiękową. Dodatkowym atutem jest to, że projektowane przez nas gabiony są ozdobione kruszywem, które najbardziej nam się podoba.

Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie gabionowe, które posłuży nam przez długie lata?

Należy zwrócić szczególną uwagę na producenta, który od dłuższego czasu jest na rynku i zajmuje się gabionami z materiału najwyższej jakości, zabezpieczeniem go przed korozją oraz grubością powłoki ocynkowanej.

Samodzielne montowanie ogrodzenia

Aby rozpocząć samodzielny montaż ogrodzenia gabionowego niezbędne będą następujące narzędzia i materiały: słupki betonowe, druty ocynkowane, podmurówki, kątowniki stalowe, łopata, młot udarowy, kątowniki stalowe, materiał wypełniający gabiony, spawarka oraz paliki i sznurek traserski, geowłóknina, zagęszczarka płytowa. Montaż ogrodzenia składa się z kilku etapów. Są to:

  • przygotowanie projektu – etap, w którym projektujemy wysokość oraz szerokość koszy gabionowych, wyliczamy ilość materiału potrzebnego do zrealizowania naszej inwestycji, a także układamy równomierne słupki;
  • wytyczenie gruntu, na którym będą znajdowały się elementy ogrodzenia,
  • oczyszczenie wytyczonego gruntu z roślinności, nałożenie geowłókniny i uzupełnienie tłuczniem, kruszywem oraz piaskiem,
  • osadzenie słupków betonowych (dzięki nim konstrukcja gabionów będzie trwała),
  • podmurówki betonowe,
  • zamocowanie siatki,
  • wypełnienie koszy wybranym kruszywem.

 

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas samodzielnego ustawiania ogrodzenia z gabionów?

Najczęstszymi błędami popełnianymi podczas układania ogrodzenia gabionowego:

  • bardzo duże obciążenie,
  • za duże i za szerokie gabiony,
  • zła lokalizacja lub brak wsporników,
  • źle dobrane materiały,
  • niewłaściwie przygotowane podłoże.

Praca podczas wykonywania ogrodzenia jest bardzo ciężka, dlatego najlepiej znaleźć podwykonawcę, który wykona to za nas. Sprawdzona firma sprawnie upora się z naszym ogrodzeniem, a na dodatek będziemy mieć pewność, że mamy trwale ogrodzenie fachowo wykonane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.