Nowe przepisy budowlane obowiązujące od 28 czerwca 2015 r.

nieruchomości a prawo

Od 28 czerwca weszły w życie przepisy, które regulują sytuację wolnostojących domów jednorodzinnych, jeśli ich obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany. Stawianie takich domów już nie wymaga ubiegania się o pozwoleniu na budowę. Będąc w posiadaniu projektu domu po 28 czerwca, wystraszy jedynie zgłosić samą budowę.

Inwestorzy mogą skorzystać z nowego rozwiązania, tzw. zgłoszenia z projektem, które stanowi uproszczoną procedurę. Warto jednak podkreślić, że nadal będzie pozostawał wybór: czy zdecydować się na zgłoszenie z projektem, czy z jakichś względów wybrać jednak pozwolenie na budowę.

Dla budujących dom ogromne znaczenie ma oczekiwanie na wszelkie decyzje administracyjne, ponieważ w większości przypadków determinują one postęp prac budowlanych i ich ewentualne rozpoczęcie. Wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę domu wynosi zgodnie z postępowaniem administracyjnym 65 dni. To jest średni czas oczekiwania na pozwolenie, który w mniejszych miejscowościach może być skrócony, w większych zaś wydłużony.

Jeśli zaś chodzi o nowe rozwiązanie, jakim jest zgłoszenie z projektem podlega ono tzw. milczącej zgodzie. Oznacza to, że jeśli starosta w ciągu 30 dni nie wniesie sprzeciwu, projekt z założenia zostaje ostemplowany. Po zawiadomienie nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy, można rozpocząć działania. Należy podkreślić, że powyższe terminy obowiązują tylko w sytuacji, jeśli inwestor przedłożył komplet niezbędnej dokumentacji. W sytuacji wezwania do uzupełnienia, obowiązują ustawowe terminy.

Postępowanie zgodnie z dotychczasowymi procedurami wymagało dostarczenia do wniosku o pozwolenie na budowę: czterech egzemplarzy projektu budowy domu wraz z projektem architektoniczno – budowlanym oraz projektem zagospodarowania działki, oświadczenia przedsiębiorstw sieciowych o dostawie mediów i warunkach przyłączenia do sieci, opinii geotechnicznej, a także oświadczenia zarządcy drogi i możliwości połączenia działki z droga publiczną.

Zgodnie z nowym stanem prawnym, po 28 czerwca projekt budowlany nie musi uwzględniać już oświadczeń o dostawie mediów i ich przyłączeniu, a także możliwości połączenia działki z drogą (gminną, powiatową). Warto jednak pamiętać, że te dokumenty będą weryfikowane podczas odbioru budynku. Nie można ich zupełnie pominąć. Będę potrzebne w końcowych etapach budowy domu. Jeśli działka, będzie sąsiadowała bezpośrednio z drogą krajową lub wojewódzka, będzie to wymagało odpowiednich zaświadczeń zarządców dróg. Decydując się na nowe rozwiązanie prawne, jakim jest zgłoszenie z projektem, kluczowe jest dostarczenie dodatkowego elementu projektu. Jest to informacja o obszarze oddziaływania obiektu. Może być ona przygotowana wyłącznie przez projektanta. Jeśli projekt nie będzie zawierał tego elementu, należy opłacić jego sporządzenie.

W sytuacji, jeśli obszar oddziaływania obiektu wykracza poza obszar działki, należy złożyć wniosek o pozwoleniu na budowę i z rozpoczęciem budowy poczekać na uzyskanie decyzji administracyjnej.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.