Najpopularniejsze rodzaje elewacji stosowane w domach

Wybór materiałów do wykonania elewacji domu jest wiele. Różnią się między sobą zarówno strukturą, wyglądem, wytrzymałością, jak i ceną. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Zewnętrzne ściany domu są narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Istotne jest, by materiały wykorzystane do wykończenia elewacji nie absorbowały wody, były odporne na mróz i blaknięcie koloru. Wybierać można spośród materiałów takich jak drewno, kamień, cegła klinkierowa lub po prostu położyć tynk elewacyjny.

Drewno

Drewno jest coraz bardziej popularne przy wykonywaniu elewacji. Dobrze wykonana wygląda efektownie i nadaje budynkowi nowoczesnego charakteru. najlepiej wygląda jednak na domach, w których jednocześnie stanowi konstrukcję, np. domach z bali.

Okładziny z drewna można wykorzystać również w klasycznych budynkach na całych ścianach. Najlepiej sprawdzi się dąb lub modrzew (są one najtrwalsze). Niestety ich minusem jest cena i często stosuje się tańsze odpowiedniki: sosnę lub świerk. Przy elewacji z drewna trzeba zwrócić uwagę na grubość i profil stosowanych desek. Najpopularniejsze są te o profilu prostokąta o grubości nie mniejszej niż 16 mm i szerokości do 150 mm. Drewno musi być dobrze wysuszone i zaimpregnowane, gdyż tylko to uchroni je przed pleśnią i grzybem, a w konsekwencji dom przed wilgocią.

Tynk

To najstarsze i najpopularniejszy typ elewacji. W zależności od potrzeb wyróżniamy jego różne rodzaje. Możemy wybrać tynk akrylowy (odporny na deszcz, ale wrażliwy na mróz i słońce), silikonowy (odporny na deszcz, słońce i brud), silikatowy (niezbyt odporny na uszkodzenia, temperaturę, słońce i brud) i mineralny (odporny na słońce, mróz, ale nieodporny na deszcz i uszkodzenia).

Tynki cienkowarstwowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Najczęściej są nakładane na styropian lub wełnę mineralną, po położeniu tworzą warstwę o grubości 1,5 – 3 mm. Dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, jednak wymagają odmalowania co kilkanaście lat. Chronią budynek przed działaniem grzybów i pleśni. Można z nich uzyskać ciekawe faktury na elewacji. Należy jednak pamiętać, że im bardziej niejednorodna struktura, tym więcej będzie się gromadzić zabrudzeń.

Ważne, by dbać o szybką naprawę uszkodzeń (pęknięcia, ukruszenia). Niestety tynki cienkowarstwowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa jest trwała, odporna na zarysowania i warunki atmosferyczne. Do wyboru mamy wiele kształtów i kolorów. Niestety mimo wyboru jednego wzoru i koloru, w paletach znajdziemy różnice kolorystyczne.

Za najtrwalsze uchodzą ściany trójwarstwowe. Elewacja to w tym przypadku 12 cm muru z materiału, który bez odnawiania wytrzymuje kilkadziesiąt lat, dodatkowo jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. A nawet jeśli taka elewacja po latach nieco straci swój koloryt, to i tak wygląda efektownie.

Kamień

Kamień na elewacji sprawi, że dom będzie wyróżniał się z tłumu. Do wykonania elewacji wykorzystuje się najczęściej piaskowiec, granit, sjenit, a także niektóre rodzaje wapieni. Sam w sobie jako elewacja domu jest ciężki i przytłaczający. Zazwyczaj składa się z dużych gotowych płyt kamiennych, które mogą mieć różne kształty, rozmiary i powierzchnię. Jego zaletą jest to, że jest bardzo trwały. Kamień rzadko występuje samodzielnie, najczęściej łączy się z tańszym materiałem i stanowi element dekoracyjny elewacji. Bardzo często wykorzystywany jest do podkreślenia cokołów, wykuszy, narożników lub obramowania okien i drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.