Monitoring przydomowej posesji

Monitoring posesji jest doskonałym dopełnieniem zabezpieczeń mechanicznych w postaci drzwi czy okien antywłamaniowych i może skutecznie odstraszać potencjalnych złodziei, czy wandali.

System domowego monitoringu pozwala czuć się bezpiecznie we własnym domu i mieć pod kontrolą wszystko, co dzieje się w nim i na posesji. W razie potrzeby można uzyskać również materiał dowodowy w postaci nagrania – urządzenia mogą przechowywać wideo nawet przez kilka miesięcy.

Kompletny system monitoringu, obejmujący elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania monitoringu, nie jest zbyt dużym wydatkiem.

Jednak warto mieć na uwadze, że jedna kamera nie wystarczy do objęcia monitoringiem całej posesji. Dopiero minimum cztery odpowiednio rozmieszczone kamery mogą stanowić pełne zabezpieczenie domu i posesji. Kamery powinny być usytuowane w taki sposób, by obejmować możliwie jak najlepiej wszystkie drzwi i okna, również do budynków gospodarczych znajdujących się na posesji.

W newralgicznych miejscach, takich jak drzwi wejściowe czy garażowe, warto zainstalować ukryte na zewnątrz kamery (tzw. fotopułapki) o jakości nagrywania wystarczającej do identyfikacji twarzy nieproszonego gościa. Dodatkowa możliwość podglądu online obrazu z kamer pozwoli w dowolnym momencie sprawdzić, co się dzieje na terenie posesji podczas naszej nieobecności.

Rodzaje kamer

Na rynku dostępnych jest wiele kamer do domowego monitoringu. Różnią się one rozdzielczością, jakością nagrywanego obrazu, kształtem, dodatkowymi funkcjami (np. głośnik), rodzajem zarządzania czy ceną. Najtańsze są kamery kopułkowe (ich nazwa pochodzi od kształtu), jednak te o niskiej rozdzielczości (640 x 480 px) nie pozwolą uzyskać obrazu wystarczającej jakości.

Najlepszy obraz w można uzyskać z kamer o wysokiej rozdzielczości – FullHD (2304 x 1296 px). Umożliwiają one płynną transmisję danych bez straty jakości obrazu. Rejestrują obraz również w nocy, nagrywając obraz w promieniu do 60 m.

W ramach monitoringu posesji można rozważyć również tzw. fotopułapki z czujnikiem ruchu. Aktywacja nagrania odbywa się dopiero wówczas, gdy na obszarze nagrywania pojawi się jakikolwiek obiekt, a urządzenie wysyła wiadomość sms o wykryciu ruchu na terenie posesji.

Rodzaje monitoringu

Najtańszym rozwiązaniem jest system analogowy. Charakteryzuje się nie tylko niską ceną, ale także prostą instalacją i konfiguracją. Do działania wymaga kamery, rejestratora, dysku (lub kilku), zasilacza i okablowania. Niestety instalacja tego rozwiązania wymaga kucia w ścianach. Plusem natomiast jest to, że droższe modele umożliwiają dostęp online do rejestratora.

System AHD z kolei łączy cechy technologii analogowej i bezprzewodowej. Nagrania z kamer przesyłane są do rejestratora przez kable, ale już w jakości cyfrowej. Urządzeni komunikują się ze sobą bezprzewodowo, więc to rozwiązanie nie wymaga kucia w ścianach.

Trzecim rozwiązaniem są cyfrowe kamery IP WIFI, które cieszą się coraz większą popularnością i w odróżnieniu od systemu analogowego oferują znakomitą jakość obrazu. Kamery IP WIFI umożliwiają dostęp do obrazu online bez utraty wysokiej jakości obrazu i bez konieczności montażu przewodów, wymagają jedynie podłączenia do sieci komputerowej. Monitoringiem można zarządzać za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego (aplikacji) i zobaczyć, co dzieje się na terenie posesji. Takie kamery posiadają z reguły szeroki kąt widzenia i nagrywają w opcji FullHD, a także dzięki podczerwieni rejestrują obraz nocą. Urządzenie posiada miejsce na podłączenie karty pamięci, która umożliwi przechowywanie nagrań, a system wyśle alert do aplikacji w przypadku wykrycia jakiegokolwiek ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.