Kuchnia z wyspą

kuchnia z wyspą

baloon.pw/bigstockphoto.com

Wyspa i półwysep to terminy nie tylko zarezerwowane dla dziedziny geografii. To również elementy ekspozycji kuchennych, które znacznie ułatwiają pracę podczas gotowania, a dodatkowo stanowią ciekawe rozwiązanie aranżacyjne wnętrza.

Wyspę można wykorzystać zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i aneksach kuchennych. Bardzo często w otwartych przestrzeniach wyspa staje się właśnie elementem oddzielającym sferę gotowania od sfery relaksu. Należy jednak pamiętać, że wykorzystanie wyspy w zamkniętych kuchniach ma sens tylko w przypadku, gdy pomieszczenie kuchenne ma co najmniej 20 metrów kwadratowych.

Przed przystąpieniem do budowy wyspy, należy dokładnie przemyśleć jej umiejscowienie względem pozostałych kuchennych elementów. W przypadku dużych kuchni nie stanowi to większego problemu. Warto pamiętać o tym, aby wokół wyspy zostawić odpowiednią ilość miejsca, aby móc swobodnie pracować. Projektanci radzą, aby odległość od ciągu kuchennego wynosiła co najmniej 120 centymetrów, zaś minimalna odległość od np. ściany, szafek ok. 90 centymetrów.

Wyspa może spełniać wiele rozmaitych funkcji. Może pełnić rolę stołu, blatu roboczego. Ponadto zaprojektowanie szafek i szuflad „w wyspie” sprawi, że zyska się dodatkową przestrzeń do przechowywania np. sprzętów kuchennych. Dzięki doprowadzeniu odpowiednich instalacji do wyspy (np. elektrycznej, wody) można ją również wykorzystać na zainstalowanie zlewozmywaka, płyty kuchennej, zmywarki czy piekarnika. W przypadku przeznaczenia wyspy do gotowania lub zmywania (poprzez zainstalowanie płyty kuchennej, zlewozmywaka) należy pamiętać o wydzieleniu dodatkowego blatu (o szerokości ok. 50 centymetrów po obu stronach) do odstawiania produktów (ladnydom.pl).

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.