Jakie ogrodzenie wokół domu?

Ogrodzenie własnej posesji zapewnia bezpieczeństwo mieszkańców i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Nowoczesna brama z automatycznym systemem sterowania ułatwia korzystanie. Większość ogrodzeń wykonanych jest z trwałych materiałów jak kamień czy metal, by zagwarantować długą żywotność. Jednak zdarza się, że z względów estetycznych właściciele decydują się na eleganckie ogrodzenie z drewna. Dlatego też na wybór ogrodzenie wokół domu wpływa wiele czynników. Co ważne, ogrodzenie najlepiej już wybrać podczas pierwszych prac budowlanych, aby nie burzyć ustawienia głównej bramy i furtki. Ze względu na zachowanie prywatność można zdecydować się na wysoki mur lub wybrać wiecznie zielony żywopłot. Poniżej kilka wskazówek dla osób, które planują zakup płotu oraz bramy.

Ogrodzenia metalowe

Najpopularniejszy typ ogrodzenia, który sprawdza się w każdej sytuacji. Najtańszą opcją jest wersja z metalową siatką, najdroższą – płoty na zamówienie, przygotowywane w kuźni. Metalowe elementy mogą być wystylizowane, aby pasować do aranżacji całego domu. A ostre zakończenie są dobrym zabezpieczeniem przed wejściem nieproszonych gości. W przypadku takiego ogrodzenie łatwo zastosować system automatycznego otwierania.

Żywopłot

Równie często wybierany jako ogrodzenie jest żywopłot. Bardzo tania i estetyczna opcja sprawdza się w każdym domu. Tworzy naturalne zabezpieczenie przed ulicznym hałasem, wiatrem i słońcem oraz jednocześnie dopełnia ogród. Jednak utrzymania żywopłotu wymaga starannej pielęgnacji, a docelowa wysokość płotu zostanie osiągnięta dopiero po kilku latach.

Kamienne ogrodzenie

Ten rodzaj zapewnia pełną prywatność i szczelne odgrodzenie się od sąsiadów. Wysoki mur z kamienia można wykonać w różnym stylu, dlatego pasuje zarówno do klasycznych posiadłości jak i nowoczesnych domów. Najczęściej wybiera się twarde skały magmowe oraz atrakcyjne wizualnie piaskowce. Ze względu na wielkość muru takie ogrodzenie lepiej sprawdza się na dużych działkach budowlanych.

​Ogrodzenia drewniane

Uniwersalne i zawsze modne ogrodzenie z drewna jest głównie ozdobą terenu wokół domu. Ażurowy płot tylko odgradza od sąsiadów, nie powodując izolacji od reszty świata. Najczęściej stosuje się wytrzymałe drewno sosnowe i świerkowe. Niemniej tylko regularna pielęgnacja i malowanie pozwala zachować dobry wygląd płotu. Atutem drewnianego ogrodzenia jest natomiast jego niższy koszt.

​Ogrodzenia betonowe

Najbardziej wytrzymałe i odporne na czynnik atmosferyczne jest ogrodzenie z betonu. Zalecane jest tylko dla dużych posesji, by zabiera sporo miejsca i przy mniejszej przestrzeniach może przytłaczać. Gwarantuje prywatność oraz pełne bezpieczeństwo przed intruzami. Ponadto beton można łączyć z metalowymi i drewnianymi elementami, co znacząco uatrakcyjnia takie ogrodzenie.

Decyzja odnośnie najlepszego ogrodzenia do naszego domu wymaga sprawdzenie zarówno możliwości finansowych, jak i terminu realizacji. W sytuacji potrzeby szybkiego montażu wybór jest mniejszy.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.