Jaki dach wybrać w domu – płaski czy skośny?

dach kryty papą
Budowa domu wymaga podjęcia wielu decyzji związanych z konstrukcją czy samym wyglądem obiektu. Jednym z ważnych elementów budynku jest dach. Wybór odpowiedniej konstrukcji powinien być dobrze przemyślany, a wady i zalety poszczególnych projektów uwzględnione w indywidualnej analizie. Jaki dach wybrać – płaski czy skośny? Jakie czynniki wpływają na wybór odpowiedniej opcji?

Rodzaje dachów i ich charakterystyka

Podczas tworzenia projektu należy uwzględnić wiele rozwiązań technologicznych dotyczących m.in. fundamentów, wykorzystywanych materiałów czy konstrukcji dachu. Można zdecydować się na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, jak również zastosowanie standardowych, popularnych technologii. Przyglądając się konstrukcją zadaszenia można wyróżnić dwa główne rodzaje poszycia dachowego.

Dach skośny

Najbardziej popularnym sposobem zadaszenia domu jednorodzinnego jest wykorzystanie dachu spadzistego, który posiada konstrukcję nachyloną zazwyczaj pod kątem 30 – 45 stopni. Możliwe jest tutaj wykorzystanie schematu dwuspadowego, mansardowego lub czterospadowego – który jednak ogranicza przestrzeń. Planując budowę dachu skośnego należy zadbać o właściwe zaprojektowanie więźby i dostosować ja do kąta nachylenia poszycia.

Dach płaski

Dach płaski to, powszechnie mówiąc, poszycie umieszczone w poziomie, nie posiadające żadnych spadów i skosów. W rzeczywistości jest to zadaszenie znajdujące się pod minimalnym kątem nachylenia 3 – 11 stopni. Pochyłości te mogą być skierowane do wnętrza lub na zewnątrz budynku, a sam odbiorca ma wrażenie płaskiej, równoległej do podłoża konstrukcji. W budowę dachu płaskiego wyróżnia się trzy różne rodzaje konstrukcyjna: dach wentylowany, stropodach niewentylowany oraz niewentylowany odwrócony.

Jaki dach wybrać – skośny czy płaski?

Wybór dachu uzależniony jest od wielu czynników. Odpowiednie poszycie powinno być przede wszystkim dopasowane do rodzaju budynku, jego wielkości i przeznaczenia, uwarunkowań atmosferycznych, upodobań wizualnych inwestora, czynników ekonomicznych, a także ograniczeń prawnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Warto zwrócić szczególną uwagę również na inne aspekty:

  • Śnieg, deszcz i trudne warunki atmosferyczne – dach skośny to rozwiązanie, które powinno być wykorzystywane podczas budowy domu w miejscach, w których występują częste opady śniegu czy deszczu. Taka konstrukcja umożliwia spadanie, przesuwanie się czy ślizganie utworzonych zasp śnieżnych i kropli deszczu. Dach płaski zatrzymuje cząsteczki opadów, a częste usuwanie grubej warstwy śniegu z poszycia może być uciążliwe i kłopotliwe.
  • Czynniki ekonomiczne i oszczędnościowe – zastosowanie dachu płaskiego pozwala zadać o walory energooszczędności. Pozioma konstrukcja uniemożliwia przedostawanie się i uwalnianie powietrza na zewnątrz, a mała powierzchnia dachu zapewnia odpowiednie ciepło w pomieszczeniu. Zaprojektowanie dachu spadzistego wiąże się więc z większym wydatkiem ekonomicznym podczas codziennej eksploatacji.
  • Różnorodność wyboru – większe możliwości daje dopasowanie dachu spadzistego, do którego można dobrać odpowiedni rodzaj więźby, jak również zewnętrznego poszycia zadaszenia. Dachy płaskie wykonywane są w standardowych rodzajach i wykorzystuje się do nich ograniczoną ilość surowców i materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.