Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza to metoda ogrzewania wnętrz wciąż zyskująca na popularności. Nadal jest jednak nowością i bardzo często bywa mylona ze zwykłym ogrzewaniem podłogowym. Należy jednak pamiętać, iż jest to co innego. Co prawda taka folia może również być zamontowana w podłodze, lecz działa na innej zasadzie niż tradycyjne elementy grzewcze.

Folia grzewcza a tradycyjne ogrzewanie

W stosowanych dotychczas elementach grzewczych – czy to będą grzejniki elektryczne, czy wodne, czy nawet kominki – zasada działania opiera się na tym, że oddają one ciepło do powietrza i w ten sposób pośrednio elementów otoczenia położonych najbliżej nich. To prowadzi do ogrzania wnętrza. Dystrybucja ciepła nie jest tu zbyt równomierna i ekonomiczna. Sam element grzewczy jest albo bardzo ciepły, albo nawet gorący, a powierzchnia położona daleko od niego będzie już niedogrzana.

Inaczej wygląda to w przypadku folii grzewczych. Co prawda także tutaj występuje limit zasięgu, lecz jest on określany zasięgiem fal promieniowania podczerwonego, które emituje folia. Wszystkie elementy otoczenia znajdujące się w zasięgu tych fal są ogrzewane i oddają swoje ciepło, dzięki czemu wnętrze jest ogrzane zdecydowanie bardziej równomiernie.

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza składa się z trzech warstw: warstwą nośną jest folia PET z naniesionymi miedzianymi ścieżkami przewodzącymi prąd, ciepło wytwarza warstwa grafitu, a całość zabezpieczona jest srebrną pastą. Folia jest odporna na uszkodzenia i wilgoć. Do tego uszkodzona zazwyczaj zachowuje swoją funkcję.

Folia grzewcza emituje promieniowanie podczerwone. Promieniowanie to ogrzewa wszystko, co się znajdzie w jego zasięgu. M. in. dlatego folia grzewcza jest efektywniejszym sposobem ogrzewania wnętrz niż grzejniki konwektorowe – ciepło do otoczenia jest oddawane przez wiele elementów, a nie tylko element grzejny.

Gdzie można stosować folię grzewczą?

Znajduje ona zastosowanie zarówno w przemyśle, handlu, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych. Skupimy się na tych ostatnich. Jak już było wspomniane we wstępie – może być zamontowana w podłodze i rzeczywiście jest to najczęściej stosowany sposób montażu. Promieniowanie obejmuje wtedy głównie elementy podłogi i to one oddają najwięcej ciepła do otoczenia. Z powodzeniem można je jednak montować także na ścianach, a nawet na suficie i z opinii użytkowników wynika, że w takiej konfiguracji również działają efektywnie. Do tego jest to rozwiązanie na tyle elastyczne, iż można je stosować jako wspomagające i montować taśmy tylko w wybranych punktach lub obszarach nieruchomości.

Zwolennicy folii grzewczych wskazują na jej korzystne działanie na zdrowie. To dodatkowy aspekt użytkowania, ale dla wielu osób może być istotny, ponieważ sezon grzewczy tradycyjnie wiąże się z większym obciążeniem naszego zdrowia. Folia grzewcza przede wszystkim nie wymusza ruchu powietrza, nie powoduje więc wzbijania kurzu, przez co jest przyjazna dla alergików. Emitowane przez nią promieniowanie podczerwone osusza otoczenie, przez co eliminuje również zagrożenia związane z gromadzeniem się wilgoci, np. grzyby.

Co ciekawe promieniowanie podczerwone podgrzewa także bezpośrednio ciało człowieka i nie jest to proces niekorzystny, z punktu widzenia zdrowotnego. Takie samo promieniowanie jest stosowane w lampach fizjoterapeutycznych, ułatwia więc zrelaksowanie się oraz przyspiesza regenerację tkanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.