Jak dobudować piwnicę pod istniejącym domem?

Z podpiwniczenia budynku na etapie budowy rezygnuje obecnie wiele osób. To dobry sposób na redukcje kosztów w czasie realizacji inwestycji. Jednak już w czasie mieszkania może okazać się, że dotychczasowy metraż domu nie jest wystarczający. W takim wypadku warto zastanowić się nad dobudowaniem piwnicy.

Zmiana funkcji piwnicy

Przez wiele lat piwnica odgrywała rolę dodatkowej izolacji cieplnej oraz kotłowni. Współczesne rozwiązania i materiały izolacyjne sprawiają jednak, że podpiwniczenie domu nie jest konieczne. Nie oznacza to jednak, że zawsze warto rezygnować z budowy piwnicy. Takie pomieszczenie może spełniać funkcję powierzchni gospodarczej, szczególnie na małej działce, gdzie budowa oddzielnego budynku byłaby niemożliwa. W piwnicy zaaranżować można również domowe studio fotograficzne, pralnie, siłownie, a nawet, przy odpowiedniej adaptacji pomieszczenia, dodatkową sypialnię.

Dobudowa piwnicy nie jest prosta

Przy dobudowie piwnicy szczególną uwagę należy zwrócić na wzmocnienie konstrukcji domu. Ze względu na ryzyko jej uszkodzenia cały proces podpiwniczania budynku powinien przebiegać etapami. Pierwszy krokiem jest odkrycie i ocena fundamentów. Szczególnie istotne są ich wymiary oraz głębokość posadowienia. Podbijanie istniejących fundamentów jest skomplikowane i powinno być wykonane przez specjalistów. Niezbędne jest również wykonanie obliczeń konstrukcyjnych. Stworzenie projektu najlepiej powierzyć doświadczonemu konstruktorowi.

W przypadku dobudowy nowej części domu z podpiwniczeniem do budynku bez piwnicy elementem zabezpieczającym konstrukcje mogą być palisady wzdłuż ściany budynku. Inna opcja to stworzenie na styku starej i nowej części budynku betonowych ścian szczelinowych.

W sytuacji, gdy nowa część domu jest mniej zagłębiona niż stara, konstrukcje zabezpieczyć można, np. wzmacniając ścianę piwnicy pilastrami żelbetowymi lub stalowymi. Innym sposobem na wzmocnienie ściany, tak, aby mogła przenieść dodatkowy napór, jest wklejenie taśm kompozytowych.

Problemem może być również dobudowanie piwnicy do domu głęboko posadowionego. W takim wypadku, aby podpiwniczenie miało wysokość pomieszczeń użytkowych, czyli 2,2 – 2,5 metra, konieczne może być zejście poniżej poziomu wód gruntowych, co może znacznie zwiększyć koszty inwestycji. Dodatkowym zagrożeniem jest możliwość gromadzenia się w piwnicy wilgoci, dlatego nie można zapomnieć o dobrej izolacji przeciw wodnej.

Ile kosztuje dobudowanie piwnicy pod istniejącym domem?

Dobudowa piwnicy do istniejącego domu nie jest tania. Z dużymi kosztami należy liczyć się, zwłaszcza gdy istnieje potrzeba podbijania istniejących fundamentów. Oprócz tego konieczne jest zadbanie o dodatkowe ocieplenie, hydroizolacje, a także strop nad piwnicą. Niezbędna jest także dobudowa schodów.

Dodatkowe koszty generuje również wykończenie pomieszczenia — wykonanie tynków, instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz adaptacja piwnicy do pełnienia funkcji lokalu użytkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.