Garaż – pozwolenia, budowa

garaż

brizmaker/bigstockphoto.com

Garaż to miejsce, które sprawdza się nie tylko do przechowywania samochodu. Dla wielu użytkowników stanowi dodatkową przestrzeń składowania rzeczy, bądź nawet miejsce do realizacji własnych pasji np. ciesielskich, szkutniczych itp. Jego docelowe przeznaczenie i możliwości determinuje wielkość. Szczególnie istotna jest wielkość wjazdu (drzwi garażowych). Wpływa ona nie tylko na komfort użytkowania garażu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Postawienie garażu na działce wymaga dokonania zgłoszenia bądź uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystko zależy od jego wielkości. Jak się okazuje nie ma znaczenia materiał, z którego zostanie wykonany (murowany, blaszany itp.). Zgodnie ze zmianami, które obowiązują od 28 czerwca 2015 roku parterowe, wolnostojące garaże, których powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych można postawić bez pozwolenia na budowę. Taka inwestycja wymaga jedynie zgłoszenia. Warto jednak nadmienić, że przepisy prawa określają w przypadku wszystkich dodatkowych obiektów typu altany, ganki itp., że na każdych 500 metrach kwadratowych powierzchni działki można postawić wyłącznie dwa takie obiekty.

Garaż wolnostojący i dolegający jedną ścianą do budynku domu, wymaga zadbania o odpowiednie ocieplenie ścian. W przypadku garażu ogrzewanego niezbędne jest wykorzystanie takiej izolacji termicznej jak w przypadku ścian zewnętrznych domu. Strop w garażu (bez względu na to czy garaż jest ocieplany czy nie) wymaga ocieplenia wełną mineralną o grubości od 12 do 15 centymetrów.

Warto również pamiętać, że budując garaż dla samochodu osobowego, powinien od spełniać określone warunki. Wysokość w świetle konstrukcji powinna wynosi 2,2 metra, zaś wrota garażowe powinny mieć wymiar: szerokość 2,3 metra, wysokość 2 mety w świetle. Warto również pamiętać, że garaż powinien posiadać elektryczną instalację oświetleniową. Garaż zamknięty wymaga dodatkowo zaplanowania wentylacji.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.