Etapy budowy domu

dom

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które trwa wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Należy je właściwie zaplanować i przeprowadzić po kolei krok po kroku, zgodnie ze sztuką budowlaną.

Pierwszym etapem jest zakup działki. Wybór będzie w tym wypadku podyktowany przede wszystkim lokalizacją, trzeba zwrócić uwagę, jak daleko działka położona jest od drogi, miasta, jeziora, czy lasu, w zależności od tego, na czym nam najbardziej zależy. Ważne przy tym, aby przed zakupem sprawdzić we właściwym urzędzie gminy, czy działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy, oraz czy będzie można na niej postawić dom jednorodzinny. Istotne również, aby do działki dochodziły media, albo by ich podłączenie było możliwe, łatwe i niezbyt kosztowne.

Po zakupie działki konieczne jest zamówienie projektu budowlanego. Może być to projekt indywidualny, „uszyty na miarę”, lub wybrany z wielu szablonów dostępnych w biurach projektowych. Druga wersja będzie tańsza i z pewnością szybsza. Projekt jest bowiem niezbędny do zgromadzenia niezbędnych dokumentów, przede wszystkim uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek o uzyskanie takiego pozwolenia składa się we właściwym starostwie powiatowym, a do należy do niego dołączyć:

  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu uzyskaną z urzędu miasta,
  • warunki techniczne dostawy mediów, uzyskane z zakładu energetycznego, wodociągowego,
  • mapę działki wykonaną prze geodetę,
  • ewentualnie dodatkowe dokumenty wymagane przepisami prawa miejscowego.

Po otrzymaniu pozwolenia mamy 3 lata na rozpoczęcie budowy. Jest to tak zwany etap zerowy i zaczyna się od ogrodzenia terenu budowy, po to, aby nie dostały się na niego osoby nieupoważnione. Następnie geodeta wyznacza dokładne położenie domu na działce.

Na tym etapie zaczyna się prawdziwa budowa. Pierwszą jej częścią jest przygotowanie fundamentów i podpiwniczenia. Jest to praca inwazyjna i czasochłonna, wymaga osuszenia terenu, a także odpowiedniej izolacji poszczególnych elementów budowy przed wilgocią.

Kolejny etap ma na celu doprowadzenia budowy do stany surowego otwartego. Podczas jego trwania powstaną najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku, dlatego też najlepiej odłożyć go na miesiące wiosenne, aby wszystkie materiały miały czas na wyschnięcie i połączenie się. Na tym etapie dom zyska wszystkie ściany zewnętrzne, stropy oraz betonowe schody. Następnie wykonuje się więźbę dachową, komin, pokrycie dachu oraz zamontowanie okien dachowych, jeśli projekt je przewiduje.

Następnie przechodzi się do kolejnego etapu prac, których celem jest zamknięcie budynku. Jest to tzw. stan surowy zamknięty. Wykonuje się wówczas instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową, wstawia okna i drzwi. Ostatnim elementem prac zewnętrznych jest położenie elewacji, montaż rynien, właściwego ogrodzenia i wykończenie ogrodu. Pozostaje więc już wyłącznie wykończenie wnętrza domu, w tym położenie tynków i podłóg, wykonanie ścian działowych, pomalowanie ścian, instalacja gniazdek, ogrzewania, ceramiki łazienkowej, kafli itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.