Elewacja z paneli w domu jednorodzinnym

Elewacja z paneli w domu jednorodzinnym staje coraz bardziej popularna. Odpowiednie dobranie paneli na duży wpływ na wygląd domu i jego styl. Należy pamiętać, że elewacja domu jest jego wizytówką. W ofertach handlowych znajdziemy dużo modeli, wzorów, faktur i kształtów paneli. Mogą one imitować drewno, cegłę czy kamień, nawet jeśli nie są stworzone z tych surowców.

Panele są alternatywą dla standardowych tynków elewacyjnych, które nie mają aż tak dobrych właściwości termoizolacyjnych i są mniej odporne na działanie niekorzystnych warunków klimatycznych.

Taka forma elewacji jest prosta w montażu, z reguły nie wymaga także zabezpieczania i późniejszych konserwacji. Ich trwałość zależy głównie od tego, z jakiego materiału są wykonane. Najczęściej stosuje się do ich produkcji winyl lub PCV, ale są wykonywane także z piasku kwarcowego ze środkiem wiążącym, a także z betonu czy kamienia naturalnego.

Panele ze sztucznych tworzyw są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Nie ulegają odbarwieniom, są odporne na zarysowania i zabrudzenia. Są lekkie i łatwe w montażu i konserwacji, można je czyścić strumieniem bieżącej wody. Wadą ich jest to, że nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Panele fasadowe są wykonane z betonu i najczęściej stosowane są na budynkach użyteczności publicznej oraz na obiektach handlowych, ale coraz częściej pojawiają się także na jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie niekorzystnych warunków w środowisku, są w pełni uodpornione na wierzchnie zarysowania oraz odbarwienia. Ich wadą jest to, że są ciężkie i przy montażu trzeba ściśle trzymać się zaleceń producenta. Są one bardzo trwałe i mogą być w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Najnowocześniejsze i najlepszej jakości materiały posiadają nawet funkcje samoczyszczące. Podczas opadów deszczu następuje utlenianie zanieczyszczeń organicznych. Doskonale sprawdzają się na wysokich budynkach.

Najbardziej efektownie wyglądają panele z naturalnego kamienia, są jednak najtrudniejsze w montażu. Wyglądają luksusowo i służą bardzo długo, ale idzie za tym ich wysoka cena. Mogą mieć różną fakturę i kolory. Niektóre mogą jednak wymagać systematycznej impregnacji i utrzymanie ich w czystości może być wyzwaniem.

Panele można montować o każdej porze roku. Układa się je na specjalnym rusztowaniu, które z reguły kupuje się od razu razem z panelami. Pomiędzy ścianą budynku a panelami można położyć warstwę termoizolacyjną, czyli ocieplenie z wełny mineralnej lub styropianu. Można je układać nie tylko na ścianach, ale także na drzwiach do garażu, co da efekt jednolitej ściany w budynku.

Panele pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także chronią dom przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrze dobrany materiał będzie także chronił budynek przed działaniem niszczącej wilgoci.

Dobrej jakości panel ma co najmniej pięcioletnią gwarancję. Producenci z reguły zakładają, że odpowiednio dobrana i dobrze zamontowana okładzina wytrzyma przynajmniej dziesięć lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.