Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Małe przestrzenie mieszkalne wymagają dużego przemyślenia w zakresie ich aranżacji. Każdy metr jest wnikliwie analizowany. Skrzydłowe drzwi wewnętrzne zajmują znaczną część miejsca, dlatego dobrym rozwiązaniem mającym na celu m.in. zaoszczędzenie przestrzeni jest montaż drzwi w samej ścianie. Nie zajmują one dużo miejsca, a ich skrzydło nie utrudnia komunikacji.

drzwi przesuwne

zveiger/bigstockphoto.com

Drzwi takie można montować na dwa sposoby. Mogą się one chować w ścianie, lub na niej przesuwać. Drzwi, które chowają się w ścianie są rozwiązaniem bardziej praktycznym, ponieważ umożliwiają dowolną aranżacje przestrzeni. Ściana, która kryje w sobie drzwi może zostać odpowiednio wykorzystana np. do wieszania półek, postawienia mebli.

Montaż drzwi chowanych w ścianie należy zaplanować już na etapie projektowania, najpóźniej stawiania ściany działowej. Dobieranie odpowiedniej szerokości otworu drzwiowego zakłada przygotowanie dwukrotnie większego otwór niż szerokość skrzydła. Czasami konieczne jest uwzględnienie dodatkowych 5-10 centymetrów.

Montaż drzwi przesuwanych wymaga odpowiedniego systemu zawierającego wszystkie elementy niezbędne do zbudowania osłonowej ścianki. Na rynku dostępne są kasety wykorzystywane do montażu w ścianie z płyty kartonowo-gipsowej oraz w ścianach murowanych.

Kasety do ścian murowanych wykorzystywane są do ścian o grubości: 10; 17,5, a także 18 centymetrów. W pierwszej kolejności należy wybrać drzwi z kasetą, a następnie do ich grubości dobrać ścianę działową. Szkielet kasety z ocynkowanej blachy może być wykorzystywany w ścianach nośnych jak i działowych. Kaseta do ścian murowanych stanowi gotowy do montowania produkt. Pokrywa ją siatka do tynkowania, co umożliwia jej swobodne wykończenie tynkiem.

Kasety przeznaczone do montowania w ścianach z płyt kartonowo-gipsowych wykonane są ze stali nierdzewnej, lub aluminiowych profili. Składane są w całość dopiero na miejscu budowy. W tym przypadku dostosowuje się grubość kaset do grubości profili. Najczęściej posiadają one wymiary 10 lub 12,5 centymetra. Na rynku dostępne są również kasety uniwersalne. Można je wykorzystać w ścianach o różnej grubości. Po zamontowaniu do ściany kaseta okładana jest z obu stron płytami kartonowo- gipsowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.