Domy z prefabrykatów

W ofertach wielu firm budowlanych znaleźć można możliwość wybudowania domu z prefabrykatów. Powstają one w miejscu budowy z wcześniej wyprodukowanych w fabrykach elementów, które wystarczy ze sobą właściwie połączyć. Budowanie tym systemem jest więc dużo szybsze i wydaje się prostsze, jak jednak wygląda to w rzeczywistości?

dom drewniany z prefabrykatów

BAKOKO; flickr.com

Technologia budowy z prefabrykatów nie jest na rynku nowością, a swój największy rozkwit osiągnęła w latach 7.0 ubiegłego wieku, kiedy to powstawały bloki z tzw. wielkiej płyty. W tamtym czasie jednak możliwości w budownictwie i architekturze były mocno ograniczone przez użycie prefabrykatów, które produkowane były masowo w zaledwie kilku wariantach. Skutkiem tego budownictwo mieszkalne z tamtych lat wygląda niemal identycznie w każdym mieście. Obecnie elementy prefabrykowane można produkować na wymiar, dostosowując je do konkretnej wizji architektonicznej.

Poza elastycznością w tym zakresie kolejną niekwestionowaną zaletą prefabrykatów jest krótki czas budowy domu, w porównaniu do innych technologii. Nieruchomość w stanie surowym można postawić już w kilka dni, dużo więcej czasu zajmuje sprowadzenie go do stanu zamkniętego, tj. wstawienie okien, pokrycie dachu, wykończenie elewacji, ponieważ te elementy powstają w oparciu o tradycyjne technologie. Jednak oddanie domu w stanie surowym zamkniętym można osiągnąć w czasie 10-12 tygodniu, co i tak daje mu dużą przewagę w porównaniu do domów tradycyjnych.

Najpopularniejsze na rynku są prefabrykaty betonowe oraz drewniane. Dom betonowy można zaadaptować właściwie do każdego projektu architektonicznego. Przygotowanie prefabrykatów trwa zazwyczaj od dwóch do pięciu dni i rozpoczyna się po zaakceptowaniu konkretnego projektu, i spełnieniu wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem budowy. Produkcja poszczególnych części różni się rodzajem użytego kruszywa, które dobiera się w zależności od tego, jaką funkcję w domu będą pełniły konkretne elementy. Poza wytrzymałością materiału należy także uwzględnić jego termoizolacyjność, inna mieszanka zostanie więc użyta do produkcji ścian zewnętrznych, a inna do tych wewnątrz domu, w których z kolei ważna jest nośność i izolacyjność akustyczna. Poszczególne części budynku są dodatkowo wyposażane w niezbędne elementy konstrukcyjne, np. zbrojenia.

Ze względu na warunki transportowe wymiary prefabrykantów są ograniczone gabarytowo i wagowo, ich wysokość i długość nie mogą przekroczyć kolejno 3,65 m i 9 m, a waga 8 ton. Minimalna wysokość przewidziana dla prefabrykatu ściennego wynosi 50 cm, a grubość zależy od producenta i przeznaczenia danej części. W tej technologii można budować domy zarówno parterowe, jak i piętrowe. Jedyną wadą jaką można tu wskazać jest konieczność korzystania z dźwigu na placu budowy.

Alternatywą dla betonu są prefabrykaty drewniane. Domy z tego materiału są konkurencyjne pod względem cenowym w stosunku do domów murowanych, a ich oddanie pod klucz zajmuje około 6-8 tygodni. Aby dom był równie wytrzymały, jego szkielet musi powstać z wysokiej jakości drewna, bez sęków i pęknięć. Drewno do budowy musi ponadto przejść proces osuszania w specjalnych komorach, w których panuje temperatura 60°C, co eliminuje wszelkie bakterie, grzyby i larwy owadów. Zatrzymany zostaje także proces sinienia drewna. Po wysuszeniu następuje odpowiednie struganie, co z kolei wpływa na jego trudniejsze spalanie.

Drewno jest jednym z bardziej ekologicznych materiałów, jako naturalny surowiec zachowuje właściwą wilgotność wewnątrz pomieszczeń, co stwarza zdrowe warunki wewnątrz domu, a efekt taki ciężko jest uzyskać przy zastosowaniu innych surowców. Ponadto jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, a przy właściwym wykonaniu i późniejszej konserwacji, może służyć kilka pokoleń. Domy drewniane charakteryzują się także dobrą termoizolacją, a koszty jego ogrzewania są niższe niż domów innego typu zbudowanych w technologii tradycyjnej.

Metoda budowy z gotowych elementów ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę, mianowicie wszystkie części powstają w oparciu o wykonane komputerowo wymiary, w związku z tym wyłącza to ryzyko powstania błędów zdarzających się przy budowie domów tradycyjnych. Nie wystąpią więc uchybienia między projektem a rzeczywistym wykonaniem domu, polegające np. na różnicy w wielkości pomieszczeń czy wysokości ścian. Ponadto są to domy ekologiczne i energooszczędne, a wykorzystywane przy ich powstaniu nowoczesne materiały termoizolacyjne gwarantują właściwą przepustowość ciepła, a w efekcie niższe koszty eksploatacji. Samo zbudowanie domu jest dużo tańsze, a przede wszystkim szybsze, a w przyszłości zarówno jego bryłę jak i wnętrze można modyfikować, bez konieczności kucia ścian. Prefabrykaty powstają w zamkniętych halach fabrycznych, niezależnie od pogody, możliwe jest więc postawienie domu o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.