Domy podziemne

dom podziemny

Domy podziemne powszechnie nazywane są ziemniakami i dziurami Hobbita. Stanowią dalej pewnego rodzaju ewenement w światowej architekturze. Zdaniem wielu ekspertów tego typu domy są obecnie optymalnym rozwiązaniem. Zużywają bowiem mniej energii i nie powodują dużej produkcji dwutlenku węgla. Niektóre z nich są całkowicie samowystarczalne pod względem energetycznym.

Pierwszy i jedyny jak dotąd dom podziemny w Polsce powstał w województwie łódzkim w Brzeziu. Wybudowany został w roku 2010. Do dzisiaj mieszka w nim jego pomysłodawca, architekt wnętrz i plastyk Zdzisław Bolanowski. Kluczem do sukcesu w tym przypadku było znalezienie odpowiedniej działki, bowiem duże znaczenie miało ukształtowanie terenu. Ten musiał być lekko pagórkowaty. Poza tym trzeba było zwrócić uwagę na rodzaj gleby, czy poziom wód gruntowych.

Co ciekawe, domy podziemne są jasne i przytulne. Posiadają bowiem sporych rozmiarów okna od strony południowej oraz w dachu. Domy znajdujące się pod ziemią są także ciepłe, a często również i energooszczędne oraz ekonomiczne. Kolejnym atutem takiego lokum jest doskonała cyrkulacja powietrza.

Pierwsze projekty budownictwa podziemnego zaczęto realizować w połowie XX wieku. W latach 60. ubiegłego wieku w połowie podziemne biuro powstało w USA za sprawą architekta Malcolma Wellsa, uznawanego dzisiaj za ojca nowoczesnej architektury podziemnej. Jego posiadłość zdobyła bardzo dużą popularność na całym świecie. Książka “Underground Designs” poświęcona kwestiom technicznym i etycznym w zakresie tego projektu, stała się światowym bestsellerem. Sprzedano ją w liczbie 150 tysięcy egzemplarzy.

Inne ciekawe podziemne budynki to m.in. dom znajdujący się w angielskim Gloucestershire, czy luksusowa willa ze szwajcarskiego Vals, powstała w roku 2009. W Nowej Zelandii utworzono nawet podziemny motel Woodlyn Park. w Japonii działa z kolei muzeum znajdujące się pod ziemią. W Polsce ciekawy projekt domu znajdującego się częściowo pod ziemią przedstawił jakiś czas temu ceniony architekt Robert Konieczny. Jego Dom na Dolnym Śląsku ma strukturę ukrytą pod trawiastym dachem. Od strony dojazdu jest całkowicie niewidoczny. Jednak niektórzy eksperci mają wątpliwości co do tego czy projekt ten spełnia podstawowe cechy domu podziemnego. Okazuje się bowiem, że nie zagłębia się w działkę zbyt dużo.

Jak dotąd polski rynek nieruchomości podziemnych jest bardzo mały. Wprawdzie zapytań w tej kwestii jest sporo, ale finalnie do realizacji projektu dochodzi bardzo rzadko. Podkreślają to zresztą sami eksperci. Obecnie podpisana została umowa z pięcioma inwestorami na wybudowanie nieruchomości pod ziemią na Podlasiu, Pomorzu oraz Podkarpaciu. Domy podziemne niewątpliwie mają przed sobą przyszłość. Obecnie sporo takich budynków znajduje się już w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, gdzie cieszą się one dużą popularnością i są cenione przez wiele osób. Sprawdzają się też bardzo dobrze. W Polsce niestety problemem jest nadal mało precyzyjne prawo i obawa wielu ludzi przed zamieszkaniem pod ziemią.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.