Domy budowane z części

Osoby decydujące się na budowę domu mają do wyboru postawić go w tradycyjnej formie lub postawić na nowoczesne rozwiązania. Gotowe domy, inaczej nazywane prefabrykowanymi, są to budowle, które powstają z gotowych modułów w oparciu o system budowy domów szkieletowych.

Na czym polega technologia domów prefabrykowanych?

Technologia gotowych domów polega na tym, że większość elementów domu jest wykonanych w hali produkcyjnej. Gotowe elementy, takie jak ściany oraz stropy, transportowane są na plac budowy i tam na płycie fundamentowej montowane. Gotowe domy zwykle doprowadzane są do stanu surowego zamkniętego. Można jednak zakupić taki dom, który będzie już posiadał wykonane instalacje i wykończenia.

Gotowe domy charakteryzują się dużą precyzją wykonania i mają wiele innych zalet. Można je budować przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Są energooszczędne, gdyż elementy, z jakich są zbudowane pasują do siebie idealnie, dzięki czemu pozbawione są mostków termicznych. Otoczenie budowy pozostaje schludne i czyste dzięki budowaniu z gotowych elementów, gdyż nie powstaje gruz i inne nieczystości, które trzeba później usuwać z działki. Największą ich zaletą jest krótki czas budowy. Taki dom może powstać nawet w kilka tygodni, przy czym stan surowy zamknięty można już uzyskać nawet w ciągu 10 dni. Całość robót wykonuje firma, której została zlecona budowa, co powoduje oszczędność czasu i brak konieczności nadzorowania ekipy budowlanej. Plusem gotowych domów jest także to, że mogą powstać na każdej działce i być dostosowane do wymagań i oczekiwań klienta.

Należy pamiętać jednak, że koszt budowy dom z gotowych części może być nieco wyższy od kosztów budowy domu tradycyjnego, a kosztów nie można rozłożyć w czasie. Ważnym elementem jest także wykonanie odpowiednich fundamentów według ścisłych wytycznych.

Gotowe domy mogą powstawać przy użyciu paneli SIP. Jest to technologia, która dotarła do nas ze stanów zjednoczonych. Jest to metoda szybka i precyzyjna. Dom z paneli jest bardzo ciepły, gdyż większość przekroju ściany stanowi materiał termoizolacyjny. Panele SIP, zwane płytami warstwowymi, to materiał kompozytowy. W środku znajduje się rdzeń, czyli izolacja wykonana ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub pianka poliuretanowa. Okładzinami rdzenia są twarde płyty, na przykład OSB, magnezowe, cementowe, włókno-cementowe albo metalowe. Płyty są połączone z izolacyjnym rdzeniem wytrzymałym klejem poliuretanowym.

Dom w tej technologii może powstać nawet w 7 dni. Prace można przyspieszyć, dzięki łączeniu fabrycznie kilku paneli w gotowe moduły, z których potem montuje się duże fragmenty ścian. Wtedy do montażu potrzebny jest dźwig.

Zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie paneli można wykończyć dowolnie. Można na nie położyć tynk, okładzinę drewnianą, drewnopodobną, kamienną lub ceglaną. Dobrze zainwestować w dobry materiał wykończeniowy na elewacji, bo dodatkowo ochroni on płyty przed czynnikami atmosferycznymi.

Gotowe domy mogą powstać także z prefabrykatów betonowych. Budowa przypomina montaż bloku z wielkiej płyty z lat 70. Jest jednak różnica, gdyż z obecnie produkowanych prefabrykatów można zrealizować prawie każdą wizję architektoniczną. Prefabrykaty keramzytobetonowe są alternatywą dla solidnych i masywnych budynków, a także dla tych, których nie można postawić w konstrukcji drewnianej.

Elementy ścienne przygotowywane są na wymiar, a ich schematy dostosowuje się do indywidualnego projektu. Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany z otworami na okna i drzwi, a elementy łączy się ze sobą na miejscu. Dom jednorodzinny z prefabrykatów w stanie surowym może powstać w ciągu kilka dni. Pozostałe elementy budynku, takie jak okna, dach wraz z pokryciem, wykończenie elewacji, wykonuje się podobnie jak w technologiach tradycyjnych. Wykończony dom można zbudować w 10-12 tygodni. Zazwyczaj prefabrykaty są sprzedawane od razu z usługą montażu, co pozwala zmniejszyć budującemu zaangażowanie w proces budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.