Dom z basenem – co warto wiedzieć?

basen w ogrodzie

elenathewise/bigstockphoto.com

Basen w domu to z pewnością wydatek, na który mogą pozwolić sobie nieliczni. Stanowi namiastkę luksusu i bardzo ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu. W domu można zaaranżować przestrzeń na kryty basen, jak również zaplanować basen ogrodowy, który latem będzie cieszył wszystkich mieszkańców domu.

Basen ogrodowy, w polskich warunkach pogodowych, jest możliwy do użytkowania wyłącznie podczas wakacji. Choć jeśli zainstaluje się specjalne urządzenie do podgrzewania wody, można się nim cieszyć kilka tygodni dłużej niż okres letni.

Naturalnie wielkość niecki basenowej zdeterminowana jest zasobnością portfela (im większy basen, tym droższa niecka) jak również jego przeznaczeniem. Intensywne treningi sportowe, wymagają wybudowania niecki o solidnych wymiarach. Dostępne na rynku są niecki prefabrykowane oraz ze zbrojonego betonu. Te pierwsze występują w wariantach: ze stali ocynkowanej, z aluminium, polipropylenu, żywicy poliestrowej wzmacnianej szklanym włóknem. Konstrukcja może być przygotowana w całości, bądź składać się ze specjalnych paneli łączonych dopiero na placu budowy. Drugi wariant, stanowią niecki ze zbrojonego betonu, które należą jednocześnie do najtrwalszych. Można również przygotować niecki z murowane z bloczków. Jest to jednak dość drogi wydatek.

Amatorzy kąpieli w ogrodzie przy domu, mogą skorzystać z gotowych basenów stelażowych lub rozporowych. Są one dostępne w sklepach (np. marketach), a ich montaż można wykonać samodzielnie. Nie wymagają przy tym użycia specjalnego sprzętu. Najczęściej niecka takiego basenu wykonana jest z kilku warstw grubej foli PCW. Baseny rozporowe utrzymują swój kształt (owalny, koła) dzięki wodzie znajdującej się w ich wnętrzu. Zaś baseny stelażowe posiadają specjalne wsporniki, które utrzymują całą konstrukcję. Taki przenośny basen to dobre rozwiązanie nie tylko na ochłodę w upalne dni, ale również na trening sprawności dla dzieci, które mogą czerpać wiele radości z zabaw w ogrodowym basenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.