Dom w stylu loftowym

2mmedia/bigstockphoto.com

Styl loftowy, jako trend w architekturze i aranżacji domów, zyskuje coraz więcej zwolenników. Nawiązuje do nowojorskiej mody na aranżacje z lat 50., gdzie wykorzystywano byłe hale produkcyjne i opuszczone fabryki na pracownie artystyczne. Początkowo były to wnętrza przeznaczone do pracy; z czasem zaczęto je adaptować na przestrzenie mieszkalne. Dziś wnętrza loftowe stanowią symbol wyrafinowanego luksusu.

Materiałami, które najlepiej pasują do stylu loftowego są struktury industrialne, np. betonowe płyty (na ścianę, podłogę), stal (np. w postaci balustrad), a także blachy (np. na schodach). W loftowych wnętrzach wykorzystuje się również szklane elementy (np. blaty). Styl loftowy to przede wszystkim odcienie szarości oraz biel. Często w loftowych przestrzeniach znajdują się meble i posadzki z drewna, które doskonale komponują się z industrialnymi szarościami. Bryły mebli powinny być w jak najprostszych kształtach (neutralne i proste). We wnętrzach o stylu loftowym przeważają duże okna, które zapewniają optymalny dopływ światła do wnętrza. Mimo to w takich aranżacjach doskonale sprawdzają się duże lampy.

Lofty to przede wszystkim swoboda i otwartość. Wnętrza inspirowane tym stylem charakteryzują się dużymi przestrzeniami. Niewielka liczba typowych przestrzeni loftowych dających się zaadaptować do funkcji mieszkalnych sprawiła, że w dużych miastach zaczynają powstawać tzw. soft lofty, które budowane są od podstaw. Posiadają one większość elementów charakterystycznych dla typowych loftów: przeszklenia, metal, duża wysokość pomieszczeń, a także duże otwarte przestrzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.