Dom typu kanadyjskiego

dom kanadyjski

brizmaker/bigstockphoto.com

Domy kanadyjskie to budynki, których podstawową konstrukcję stanowi drewniany szkielet – wymagający przygotowania odpowiednich fundamentów. „Kanadyjki” w większości przypadków budowane są na płycie fundamentowej. Istnieje również możliwość postawienia ich na ścianach fundamentowych. Rodzaj fundamentów determinuje ułożenie podłogi. Jeśli fundament będzie opierał się na płycie – podłogę należy ułożyć bezpośrednio na gruncie. W przypadku zastosowania ścian fundamentowych, podłogę należy ułożyć nad przestrzenią wentylowaną.

Cały szkielet domu kanadyjskiego składa się z pionowych, drewnianych słupków, ułożonych w odległości 30, 40 bądź 60 centymetrów od siebie. Ważną kwestią jest zachowanie identycznego rozstawu pomiędzy słupkami – nawet w sytuacji jeśli w ścianie planowany jest otwór okienny. W przypadku okna należy zamontować dodatkowo w ścianie belkę, która będzie stanowiła nadproże. Odpowiedni rozstaw słupków umożliwia obicie domu płytami OSB, aby usztywniały i dodatkowo wiązały całą konstrukcję. Słupki są wiązane u góry za pomocą dwóch oczepów, (jeden spina słupki, drugi wiąże ściany). W przypadku domu jednorodzinnego, z użytkowym poddaszem wystarczy wykorzystanie słupków o wymiarach 4x15centymetrów. Strop w domu typu kanadyjskiego wykonany jest z drewnianych belek, których parametry i rozstaw jest odpowiednio dobrany do konkretnego projektu. (na belkach mocowane są płyty OSB, deskowanie). Aby zapewnić odpowiednia akustykę w domu, należy wyizolować strop. W domach gdzie zaprojektowano użytkowe poddasze, specjaliści zalecają wykonanie podwójnej izolacji (pod podłogą i pomiędzy belkami).

Do ocieplenia przestrzeni pomiędzy słupkami stosuje się wełnę mineralną. (Styropian nie sprawdza się w domach typy kanadyjskiego z uwagi na sztywność i trudność w dopasowaniu się do ewentualnych nierówności.) Konieczne, w celu zachowania odpowiednich parametrów izolacyjnych i energetycznych jest wykorzystanie folii (wiatroizolacyjnej na zewnątrz, paroizolacyjną od wewnątrz). Takie przygotowanie ścian umożliwia wykończenie budynku od zewnątrz m.in. płytkami klinkierowymi, sidingiem, czy nakładając dodatkowa warstwę ocieplenia – tynkiem dekoracyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.