Dom czy mieszkanie

Posiadanie własnego domu to marzeniu wielu rodzin. Niekiedy jednak bywa tak, że nie zawsze możemy sobie na niego pozwolić, ze względów finansowych. Czasem jednak do wyboru mieszkania mogą nas przekonać zupełnie inne okoliczności. Miejsca zamieszkania nie zmieniamy często, dlatego też warto jest dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety obydwu rozwiązań zanim wybierzemy jedno z nich.

Zarówno życie w mieszkaniu, jak i domu posiada swoje wady i zalety. W tym przypadku nie da się jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Dlatego też społeczeństwo zazwyczaj jest podzielone. Jednak nie jest tak tylko i wyłącznie ze względów ekonomicznych, jak mogłoby się wydawać. Dowodem na to może być przykład ubogiej wsi, gdzie większość mieszkańców żyje w domach, natomiast centra dużych miast pełne apartamentowców, niejednokrotnie zamieszkiwane są przez klasę wyższą. Sytuacja to wynika bezpośrednio z ceny ziemi oraz gęstości zaludnienia. Słabo zaludnione obszary wiejskie posiadają zazwyczaj niższą wartość niż gęsto zaludnione miasta. Nie jest więc opłacalne budowanie wielopiętrowych budynków, na terenach gdzie ziemia jest tania oraz łatwo dostępna.

dom czy meiszkanie

W przeciwieństwie do mieszkania w budynku, dom daje więcej niezależności. Osoby mieszkające w domu zazwyczaj mogą być bardziej samodzielne i samowystarczalne. Dzięki temu, że jest to osobny budynek, oddzielony od otoczenia, można się także spodziewać więcej prywatności. Własne podwórko można także otoczyć murem co gwarantuje jeszcze więcej bezpieczeństwa niż nieogrodzone podwórko w centrum miasta. Mieszkanie w bloku zapewnia natomiast znacznie więcej anonimowości. Dzięki temu, że na tle całego budynku w żaden sposób się nie wyróżnia. Niektórzy mieszkańcy mogą także uznać, że z tego względu to właśnie mieszkanie jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Problem jednak mogą niekiedy stanowić inni mieszkańcy budynku, w szczególności, jeżeli znajduje się on w nieciekawej dzielnicy.

Mieszkanie najczęściej jest kupowane na rynku wtórnym, bądź bezpośrednio w dewelopera w nowym budynku. Sprawia to, że nie zawsze może być ono tak dobrze dopasowane do naszych wymagań jak domu, który zazwyczaj jest projektowany pod nasze wymagania. Budowa domu wielokrotnie wiąże się z różnymi wyzwaniami oraz z dużym wkładem finansowym. Dodatkowo przez cały proces budowy, wkładamy w to bardzo wiele energii oraz czasu co sprawia, że przywiązujemy się do niego znacznie mocniej niż do zakupionego mieszkania. Dom w przeciwieństwie do lokalu w wielomieszkaniowym budynku jest najczęściej na całe życie. Mieszkanie budzi mniejsze sentymenty.

Domy posiadają znacznie większą powierzanie niż duże mieszkania co może pomóc nam w doskonaleniu naszych pasji. Bezpośrednie sąsiedztwo garażu może okazać się w tym przypadku dodatkowym atutem, w przeciwieństwie do podziemnych garaży, mieszczących się pod wysokimi klasy apartamentowcami. Oprócz tego nie można zapominać o podwórku. Jeżeli jest ono dostatecznie duże, pozwala to także na uprawianie różnych sportów. Lokal w budynku niestety nie zapewni nam tej możliwości. Żyjąc w mieszkaniu możemy znacznie szybciej przytłoczyć się liczbą sprzętu RTV/AGD. Nawet w dużym mieszkaniu niemożliwe jest wydzielenie przestrzeni dla rozbudowanego kina domowego, gabinetu do pracy czy w końcu pralni.

Oczywistymi wadami domu, szczególnie na obrzeżach dużych miast jest niestety utrudniony dojazd do centrum oraz czas jaki on zajmuje. W takich przypadku znacznie łatwiej i wygodniej jest mieszkać w wielorodzinnym budynku. Nie bez znaczenia jest również łatwiejszy dostęp do innych wygód takich jak: centra rozrywki, sklepy, bliskość miejsca pracy czy też wszelkich punktów usługowych. Tym bardziej, że obecnie niektóre wysokiej klasy apartamentowce nie różnią się komfortem tak bardzo od domów. Mieszkanie posiada również niezaprzeczalne zalety w postaci braku większej odpowiedzialności za stan budynku, ponieważ to należy głównie do zadań administracji. Niestety z domem jest inaczej. Mieszkając domu, sami musimy dbać o jego stan i w razie konieczności dokonywać niezbędnych napraw. Dla wielu osób jest to znaczące utrudnienia i przeszkoda ta sprawia, że zamiast budowy domu decydują się oni na zamieszkanie w wysokiej klasy apartamentach.

Jak widać każde z dwóch rozwiązań posiada swoje wady i zalety, a wybór odpowiednie jest zależny tyko i wyłącznie od preferencji przyszłych mieszkańców. Należy jednak pamiętać o tym, że mieszkanie jest zmienić dużo łatwiej, natomiast dom to inwestycja na całe życie. Z tego tez powodu wybór staje się utrudniony i zależy go dokładnie przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.