Dachówka fotowoltaiczna

Panele solarne wkradły się do naszych domów już lata temu. Rozwiązania tego typu dofinansowywane z budżetu gminy dla prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych pozwoliły na zastosowanie tego typu instalacji w ogromnej liczbie gospodarstw. Podstawą zestawów solarnych są panele fotowoltaiczne. Rzadko kiedy stosowane są dachówki fotowoltaiczne. Nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, mimo że nie jest też już takie nowe.

Do tej pory na dachach spotykane są panele fotowoltaiczne. Jedni je chwalą, a inni narzekają, że takie rozwiązania nie spełniają ich oczekiwań. Może dlatego ci co nie mają systemów solarnych na dachach są sceptyczni do dachówek, a ci co już mają panele nie będą ich zmieniać. Przecież same panele są drogie. Jedni i drudzy natomiast nie wiedzą co to jest dachówka fotowoltaiczna.

Co to jest dachówka fotowoltaiczna

Zasada działania dachówki jest taka sama jak kolektorów słonecznych. Energia słoneczna jest przetwarzana w energię elektryczną. Każda dachówka z osobna to taki oddzielny kolektor, a te połączone w całość tworzą instalację, wytwarzającą energię. Z dachówek powstaje cały dach. Zastosowane w takim dachu inwertory pozwalają na puszczenie przetworzonej energii do sieci elektrycznej istniejącej w domu. Dołączone do takiej sieci akumulatory pozwalają na przechowywanie niewykorzystanej energii. Dachówka fotowoltaiczna zbudowana jest z krystalicznego krzemu (tak jak większe panele solarne).

Zalety dachówki fotowoltaicznej

Dachówka fotowoltaiczna budową przypomina zwykłą dachówkę, jaka jest stosowana w budownictwie. W związku z tym może idealnie zastąpić pokrycie dachowe stosowane w większości nowo budowanych domów. W przeciwieństwie do paneli solarnych, które są prostokątne i duże, nie będzie się wyróżniać, nie będzie wystawać poza obrys domu, nie będzie problemów z tym, że coś wystaje, że coś nie leży tak jak powinno. Dachówka może znaleźć zastosowanie na dachach o dowolnym kształcie i dowolnych wymiarach. Dodatkowo, ma ona bardzo przyjemny wygląd, taki trochę krystaliczny, stąd sprawdzi się wyśmienicie u osób oczekujących futurystycznego designu.

Wady dachówki fotowoltaicznej

Niedogodnością płynącą z zastosowania dachówki fotowoltaicznej jako ogniwa słonecznego jest to, że położenie dachówki uzależnione jest od kąta nachylenia połaci dachowej. Oznacza to, że dachówka położona na połaci przybiera jej kąt nachylenia i nie ma możliwości korzystnego jej ustawienia. Panele solarne także są czasem układane tak jak połać dachowa i pod takim samym kątem, jednak dla bardziej efektywnej pracy solarów, wskazane jest precyzyjne ich ustawienie. Tymczasem dzisiaj wielu monterów lekceważy zalecenia w tym zakresie. Ustawiają panele tak, żeby znajdowały się od strony południowej, a kąt nachylenia uzależniony jest od nachylenia połaci dachu. Dachówka solarna pozwoli na uzyskanie takiego samego efektu.

Podsumowanie

Największą barierą w zakupie pokrycia dachowego w formie dachówki fotowoltaicznej jest jej cena. Wynosi ona ponad 400 zł za sztukę. Można przyjąć, że dachówka solarna jest bardziej trwała od tradycyjnej dachówki ceramicznej i położona na domu może służyć o wiele dłużej. Efektywność zastosowania dachówki fotowoltaicznej względem jej ceny każe się zastanowić nad zasadnością jej zastosowania jako ogniwa słonecznego. Przynajmniej dzisiaj.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.