Dach ze stali nierdzewnej

Pokrycia dachów ze stali nierdzewnej zyskują coraz większe rzesze zwolenników. Stal nierdzewna to stalowy stop składający się m.in. z chromu, który w połączeniu z tlenem pochodzącym z powietrza i/bądź wody, tworzy niewidoczną, odporna na korozję warstwę ochronną. Na decyzję o wykorzystaniu tego materiału do pokrycia dachu domu wpływa wiele czynników tj. styl architektoniczny domu oraz ogólna cena.

dach ze stali nierdzewnej

Mino/bigstockphoto.com

Dla pokryć dachowych wykorzystuje się takie gatunki stali, które posiadają w swoim składzie od 12 do 17 procent chromu z powłoką organiczną lub metalową. Najbardziej popularnym wykończeniem powierzchni jest powierzchnia nierdzewna ocynowana, która po okresie od 4 do 6 miesięcy ulega spatynowaniu i doskonalone stapia się ze środowiskiem naturalnym.

Stal nierdzewna ocynowana posiada minimalne wymagania konserwacyjne, ponieważ jest wyjątkowo odporna na korozję, a także posiada gładko wykończoną powierzchnię. Ponadto w porównaniu z innymi stalami charakteryzuje się małym ciężarem i posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne oraz fizyczne. Wyjątkową właściwością stali nierdzewnej jest jej długowieczność. Mimo szkodliwych wpływów środowiska, w tym zanieczyszczenia powietrza, stal nierdzewna nie ulega utlenieniu. Grubość pokrycia dachowego jest stała nawet przez 100 lat. Stal nierdzewna cechuje się dużą wytrzymałością i zachowuje niezmienne właściwości mechanicznym w pełnym zakresie temperatur ( – 50 do + 50 stopni).

Niezwykłym atutem pokrycia dachowego ze stali nierdzewnej jest możliwość dopasowania go do wielu stylów architektonicznych. Materiał ten sprawdza się zarówno w nowym budownictwie, jak i w obiektach renowacyjnych i sakralnych. Warto zaznaczyć, że przy dachach tradycyjnych stosowane są najczęściej stale walcowane matowo bądź o niskim współczynniku odbicia światła. Do wszystkich stylów architektonicznych wykorzystywane są powierzchnie wyżarzone na jasno np. patynująca stal nierdzewna, która jest powlekana elektrolitycznie po obu stronach bardzo cienką warstwą cyny. Należy wspomnieć, że cyna tonuje naturalny połysk stali nierdzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.