Czy dom może być tańszy od mieszkania?

Kiedy decydujemy się na zakup lub budowę domu musimy podjąć podstawową decyzję – czy ma to być budynek jednorodzinny, w zabudowie szeregowej czy bliźniak?

Ostatnio na rynku pierwotnym coraz większym powodzeniem cieszy się zabudowa szeregowa. Jest to pewnego rodzaju kompromis dla mieszkańców miast, którzy nie chcą się z nich wyprowadzać, ale nie chcą też rezygnować z marzeń o własnym domu. Szeregowce kuszą przy tym ceną. I chociaż z uwagi na dużą powierzchnię całościowy koszt będzie wyższy, to cena za metr jest dużo atrakcyjniejsza niż ceny mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Pozwala to więc na zakup większego metrażu.

Deweloperzy prowadzą takie inwestycje głownie w dużych miastach, gdzie ilość gruntów pod zabudowę jest ograniczona, w związku z tym zabudowa szeregowa lub bliźniacza pozwala lepiej zagospodarować dostępną powierzchnię. W domach szeregowych mieszkańcy mają własną piwnicę, strych, miejsce parkingowe lub garaż, a często również ogród, co jest w mieście luksusem niedostępnym dla wszystkich, szczególnie dla tych, którzy wybrali mieszkanie w bloku czy kamienicy. Oferty szeregówek zaczynają się już od powierzchni 80 m2, czyli wielkości średniego mieszkania, tyle, że ze wszystkimi wspomnianymi udogodnieniami.

Analizując rynek stołeczny, wyraźnie widać, że domy szeregowe są atrakcyjniejsze cenowo. Dla porównania za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie w drugim kwartale roku, płaciło się średnio lekko ponad 7600zł. Ceny domów szeregowych zaczynają się 5200 zł za m2. Za dom o powierzchni 80 metrów zlokalizowany na Białołęce trzeba zapłacić około 445 tysięcy złotych. Takiej samej wielkości mieszkanie, położone na drugim piętrze budynku wielorodzinnego w tej samej dzielnicy, kosztuje około 500 tysięcy złotych.

Na Bielanach natomiast za dom szeregowy o powierzchni 120 metrów, do którego przynależy garaż, położony na 160 metrowej działce, zapłacimy 480 000 złotych, co daje cenę 4000 zł za metr kwadratowy. Ceny domów szeregowych na przedmieściach plasują się jeszcze niżej. Tutaj podobną nieruchomość można nabyć w cenie już od 3000zł za m2.

Domy szeregowe są więc tańsze niż mieszkania w budynkach wielorodzinnych, dzięki czemu za tę samą cenę można nabyć większą powierzchnię, funkcjonalność i niezależność – ogród, garaż czy miejsca parkingowe. Kosztem tego jest jednak lokalizacja dalej od centrum, co dla jednych jest zaletą dla innych wadą. Trzeba przy tym pamiętać, że im większa powierzchnia nieruchomości, tym niższa będzie cena za metr kwadratowy.

Jeden komentarz do “Czy dom może być tańszy od mieszkania?

  1. Zależy jakie mieszkanie i jaki dom. Kupując dom czy mieszkanie płacimy w dużej mierze za lokalizację, w której ono się znajduje. Jesli chodzi o koszt utrzymania jednorodzinnego domu jest on nieco wyższy. Jednak nie jest to tak duża różnica, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.