Co to jest deska kompozytowa?

deska kompozytowa

hazemmkamal/bigstockphoto.com

Kompozyt stanowi materiał uzyskiwany na skutek połączenia polimerów z włóknami drzewnymi (tzw. mączką drzewną). Połączenie tworzywa sztucznego z naturalnym drewnem tworzy produkt, który cechuje nie tylko atrakcyjny wygląd i „ciepły” charakter (typowy dla produktów z drewna), ale przede wszystkim trwałość (taras-balkon.pl).

Zastosowanie desek kompozytowych

Deska kompozytowa to materiał, który może zastąpić naturalne drewno i doskonale prezentować się jako część elewacji domu. Wykorzystywana również bywa jako materiał tarasowy. Deski kompozytowe, imitujące drewno w odróżnieniu od naturalnego surowca: nie wymagają konserwacji, są odporne na wszelkie szkodniki i mniej wrażliwe na korozję biologiczną. Ponadto dzięki dodatkowym składnikom (w postaci cementu elewacyjnego, tworzywa sztucznego) nie wypaczają się i nie skręcają. Dodatkowo są wytrzymałe, a także odporne na wszelkie uderzenia. W porównaniu z naturalnymi deskami, powierzchnia desek kompozytowych jest bardziej jednolita i gładka (muratordom.pl).

Rodzajów desek kompozytowych jest wiele. Przykładem jest np. wytłaczane drewno z plastikiem, gdzie zawartość drewna wynosi od 40 do 70 % (np. włókna drewniane/mączka celulozowa), zaś pozostałą zawartość stanowią tworzywa sztuczne (np. polimery termoplastyczne). Z kolei w elewacyjnych deskach kompozytowych z żywicą zawartość drewna wynosi aż ok. 80 %. W takiej desce wióry drzewa są spajane żywicą i za pomocą specjalnych form zagęszczane bardzo silnymi prasami. W deskach znajdują się już gotowe wypusty i otwory montażowe. Deski z żywicą mogą być dodatkowo pokryte okleiną, co do złudzenia może przypominać naturalne drewno. Przykładem desek kompozytowych mogą być również wyroby włóknocementowe (połączenie włókien celulozowych/juty/sizalu/włókien kokosa z piaskiem, cementem, oraz popiołem). Dzięki temu, że współczesne włókna są bardzo mocno rozdrobnione, łącza się doskonale z pozostałymi składnikami włóknocementu tworząc jednolity materiał (muratordom.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.