Budowa domu na podmokłym gruncie

kałuża w błotnistym gruncie

Budowa domu na działce z podmokłym terenie często jest możliwa. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania gruntu, a także dostosowania procesu technologicznego i konstrukcyjnego budowy do panujących warunków.

Ocena rodzaju gruntu

O tym, czy dany grunt nadaje się do zabudowy, najlepiej przekonać się jeszcze przed zakupem działki. Dużo informacji można uzyskać samodzielnie, obserwując działkę oraz jej okolice. Najlepiej robić to po deszczu oraz wiosną, kiedy poziom wód gruntowych jest najwyższy.

W czasie oględzin uwagę powinna zwrócić przede wszystkim duża liczba kałuż, oczek wodnych i rowów melioracyjnych w okolicy, a także obecność roślin, które do wzrostu potrzebują wilgotnej gleby, m.in. wierzb lub sitowia.

Jeżeli w pobliżu gruntu znajdują się zbiorniki wodne, warto sprawdzić, czy przygotowany jest system przeciwpowodziowy, taki jak zbiorniki retencyjne lub rowy melioracyjne.

Głębokość występowania wód gruntowych można sprawdzić także dzięki odwiertom. Najdokładniejszych informacji o stanie gruntu uzyskać można poprzez badania geotechniczne. Odwierty przeprowadzone przez profesjonalistę pozwalają określić parametry gleby, jej rodzaj, warstwy i poziom wód gruntowych. W taki sposób można uzyskać dane na temat typu fundamentu, który należy zastosować, oraz wskazówki technologiczne dotyczące budowy domu.

Przygotowanie terenu

Przygotowanie działki z podmokłym gruntem do budowy domu zależy od informacji uzyskanych w czasie badań geotechnicznych.

W przypadku terenów zalewowych przygotowanie działki często wiąże się z podniesieniem poziomi gruntu. W tym celu konieczne może być usunięcie wierzchnich warstw ziemi, a następnie zasypanie terenu piaskiem, tak, aby zrównał się on z okolicznymi działkami.

Do zmniejszania nawodnienia gruntu stosuje się system odwodnień liniowych. Za pomocą umiejscowionych w ziemi betonowych korytek pokrytych rusztami, możliwe jest odwodnienie terenów, w których wody gruntowe występują na powierzchni. W takiej sytuacji woda zbierana jest do studzienki magazynowej, a cały system powinien posiadać spad.

Do osuszenia gruntu wokół fundamentów polecany jest natomiast drenaż opaskowy. Celem montażu systemu rur drenarskich jest odprowadzenie nadmiaru wody do kanalizacji, studni chłonnych lub w inne miejsce na działce.

Konstrukcja domu

Budowa domu, oprócz przygotowania terenu, wymaga także zmian w procesie budowy i konstrukcji budynku.

Zaleca się przede wszystkim rezygnację z piwnicy, a także innych pomieszczeń, które choćby częściowo znajdować będą się pod poziomem gruntu. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem jest budowa dodatkowego budynku przeznaczonego na cele gospodarcze.

Konieczna może być także zmiana technologii budowania fundamentów. Na terenach podmokłych zamiast ław fundamentowych stosowana jest najczęściej monolityczna płyta fundamentowa. Niezbędne jest także poszerzenie i pogłębienie fundamentów oraz zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. W zależności od rekomendacji geotechników zastosować należy także dodatkowe zabezpieczenia.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.