Budowa domu – na czym można najwięcej zaoszczędzić?

rozbudowa domu

Budowa domu to duża inwestycja. Nic dziwnego, że wiele osób szuka pomysłów, jak zmniejszyć związane z nią wydatki. Niektórych kosztów nie da się uniknąć, jednak istnieje kilka sposobów, aby ogólny koszt budowy zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Na czym można zaoszczędzić przy budowie domu?

1. Technologia budowlana

Technologia budowy to jedna z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. W Polsce najpopularniejsze są budynki murowane, jednak szukając oszczędności, warto rozważyć budowę domu z prefabrykatów lub o konstrukcji szkieletowej. Obydwie technologie zapewniają dużą oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

2. Prosty projekt domu

O kosztach budowy pomyśleć należy już na etapie wyboru projektu. Warto wziąć pod uwagę fakt, że im prostsza bryła domu, tym tańsza będzie cała inwestycja. Domy z wykuszami lub balkonami nie tylko zwiększają koszt postawienia budynku, ale również jego późniejszej eksploatacji. Duża ilość mostków termicznych powoduje zwiększoną utratę ciepła, a tym samym konieczność zużywania większej ilości energii do ogrzania domu. Dogrzewania wymaga również piwnica. Dodatkowe wydatki generuje samo podpiwniczenie budynku, w którym należy wykonać dobrą izolację termiczną i przeciwwilgociową. Być może warto więc zrezygnować z tej części domu, jeśli nie będzie często używana. Zasada „im prościej, tym taniej” dotyczy również konstrukcji dachu. Budowa zadaszenia z dużą ilością załamań generuje wyższe koszty, najtańsza jest natomiast realizacja dachu dwuspadowego.

3. Materiały budowlane i wykończeniowe

Kluczem do obniżenia kosztów inwestycji jest odpowiednie zaplanowanie budowy, w tym zakupu materiałów budowlanych. Dach, ściany, fundamenty oraz instalacje powinny być wykonane z trwałych, wysokiej jakości tworzyw. Dzięki temu dom będzie komfortowy i bezpieczny, a przy tym niedrogi w eksploatacji. Warto porównać oferty różnych hurtowni, a także negocjować ceny przy kupnie większej ilości towaru. Co jakiś czas w sklepach budowlanych skorzystać można także z sezonowych wyprzedaży. Warto śledzić aktualne promocje na stronach internetowych lub o nadchodzących obniżkach dowiadywać się bezpośrednio od pracowników hurtowni, a poszczególne materiały kupować w miejscach, w których aktualnie trwa promocja.

Na tańsze zamienniki zdecydować można się przy zakupie materiałów wykończeniowych. takich jak płytki, panele czy farby. Standard i aranżacje wnętrz zmienić można już w trakcie mieszkania.

4. Samodzielna praca

Budując dom, zdecydować można się na zatrudnienie wykonawcy lub koordynować przebieg prac samodzielnie. Dzięki temu do realizacji poszczególnych etapów budowy dobierać można niedrogie ekipy budowlane. Inną opcją jest powierzenie większej ilości prac jednemu wykonawcy. W takich przypadkach najczęściej łatwiej wynegocjować mniejszą cenę za metr kwadratowy powierzchni.

Budowa domu systemem gospodarczym zakłada również samodzielne wykonanie niektórych prac. Główną inwestycją w takim wypadku jest własny czas. Inwestorzy mogą wykopać ławy fundamentowe, zająć się plantowaniem terenu, murowaniem, a także wykonać prace wykończeniowe – tynkowanie, montaż parapetów czy położenie posadzek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.