Budowa domu – aspekty prawne

budowa domu a prawo

Sacura15/bigstockphoto.com

Realizacja marzeń o własnym domu wymaga wielkiego zaangażowania, cierpliwości i biegłości w aspektach formalno-prawnych związanych z budową nieruchomości. Decydując się na budowę domu, każdy inwestor musi przejść formalną drogę wytyczoną stosem dokumentów, pozwoleń itp.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest zakup działki pod budowę domu. Wybór gruntu jest niezwykle ważny, ponieważ nie każdy grunt nadaje się na budowę nieruchomości. Istnieją dwa dokumenty, które warunkują ograniczenia i możliwości działki oraz budowy. Są to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a także decyzja o warunkach zabudowy. Oba dokumenty wynikają z ustawy z dnia 27 marca 1997 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2016.778 z dnia 2016.06.04). Kolejnym krokiem jest wybór projektu architektoniczno-budowlanego. Posiadanie decyzji o warunkach zabudowy pozwala rozpocząć poszukiwania swojego wymarzonego projektu. Można zdecydować się na przygotowanie indywidualnego projektu, bądź skorzystać z projektu katalogowego. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Decyzja o indywidualnym projekcie niesie ze sobą duże koszty finansowe, zaś projekt uniwersalny wiąże się ze standardowymi rozwiązaniami i typową bryłą domu.

W szczególnych sytuacjach, budowa domu, będzie wymagają dodatkowych pozwoleń. Przykładem może być usytuowanie domu na zadrzewionej działce (niezbędne wtedy będzie pozwolenie na wycinkę drzew), czy usytuowanie budynku wpływające na gospodarkę wodną w rejonie (potrzebne wtedy będzie np. pozwolenie wodno-prawne). Jednym z końcowych etapów formalno-prawnej budowy domu jest dokonanie zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego, bądź pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Zgłoszenia takiego dokonuje się w oparciu o ustawę z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08).
Po dokonaniu wszelkich formalności, można rozpocząć budowę.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.